Logo

W dniach 3 i 4 listopada odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z uczniami izraelskimi z Liceum Francusko-Izraelskiego im. Raymonda Levena w Holonie. Delegacja izraelska liczyła 39 osób (35 uczniów oraz 4 opiekunów). Spotkanie było zwieńczeniem trwającego rok przedsięwzięcia realizowanego przez klasę 3 L w ramach projektu „Polska-Izrael. Zachować pamięć”, któremu patronuje Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Pierwszy kontakt uczniowie obu szkół nawiązali drogą elektroniczną, na około dwa miesiące przed spotkaniem w Warszawie.

Pierwsze rzeczywiste i spontanicznie zorganizowane spotkanie odbyło się w jednej z warszawskich restauracji, na dzień przed starannie zaplanowanym pobytem delegacji izraelskiej w naszej szkole. Wspólne biesiadowanie pozwoliło na zbudowanie otwartego i serdecznego klimatu, który towarzyszył nam w ciągu całego spotkania.

Dnia następnego, po krótkim oficjalnym powitaniu w języku polskim, hebrajskim i francuskim, uczniowie zobaczyli zabawny, krótkometrażowy film o Warszawie nakręcony specjalnie dla naszych izraelskich gości przez Marcina Boguszewskiego z klasy 3 L oraz fragment „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy przedstawiający słynnego poloneza. Był to wstęp do warsztatów tanecznych poświęconych nauce tego tańca oraz wspólnej zabawie, jaką była w sposób brawurowy tańczony taniec integracyjny „belgijka”. Po przerwie, podczas której raczono się przekąskami, uczniowie w czteroosobowych grupach polsko-izraelskich uczestniczyli w warsztatach poetycko-plastycznych. Praca warsztatowa polegała na wspólnym czytaniu wierszy Jehudy Amichaja, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta (w czterech wersjach językowych: hebrajskiej, polskiej, francuskiej i angielskiej) oraz wykonaniu ilustracji plastycznej w formie plakatu do przeczytanego wiersza. Następnie wszystkie grupy spotkały się ponownie w szkolnej auli, by pokazać owoce wspólnej pracy i skomentować plakat. Warsztaty zatytułowaliśmy „Pamięć i przyjaźń”, co odpowiadała nie tylko tematyce wierszy, ale także, w jakiś sposób, odzwierciedlało charakter postaw oraz nawiązanych relacji pomiędzy młodzieżą z obu krajów. Tego samego dnia, około godziny 17, spotkaliśmy się ponownie pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, by uczestniczyć we wspólnej uroczystości upamiętniającej ofiary Zagłady oraz II wojny światowej. Podczas uroczystości, przedstawiciele szkoły izraelskiej odczytali między innymi tekst modlitwy za zmarłych Jizkor, fragment ostatniej mowy Mordechaja Anielewicza, wiersz Dana Pagisa „Pisane ołówkiem w zamkniętym wagonie” oraz tekst napisany przez jednego z uczniów izraelskich. Jedna z uczennic, przy akompaniamencie skrzypiec, zaśpiewała słynną pieśń Hannah Szenes „Eli, Eli”. Uczniowie „Żmichowskiej” recytowali ten sam utwór Dana Pagisa oraz „Cmentarz warszawski” Zbigniewa Herberta. Szymon Kowalski z klasy 3 C, w sposób niezwykle przejmujący, wykonał pieśń Grzegorza Turnaua do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Znów wędrujemy”. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu Izraela oraz złożenie wieńca i zapalenie zniczów pod Pomnikiem.

Godzi się pokreślić, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele obu szkół traktują nasze spotkanie jako pierwszy krok na drodze budowania trwałych więzi współpracy i osobistych przyjaźni. Tego rodzaju intencję potwierdza oficjalna korespondencja pomiędzy dyrekcjami obu naszych szkół, a także rozpoczęte już rozmowy dotyczące następnych oficjalnych i mniej oficjalnych spotkań, jakie prowadzi ze sobą młodzież oraz organizatorzy tegorocznego spotkania.

Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy przyczynili się do wielce udanego przebiegu
spotkania z uczniami izraelskimi. " "
Dziękuję w szczególności:"
- Ninie Nowakowskiej z klasy 0,"
- Szymonowi Kowalskiemu z klasy III C,"
- Juliuszowi Cęcelewskiemu i Antoniemu Janasowi z klasy II L"
oraz uczniom klasy III L: "
- Marcinowi Boguszewskiemu, Michałowi Brajczewskiemu, Agnieszce Branickiej, Hani Bubień,
Michałowi Czwarno, Weronice Fay, Marii Gorczyńskiej, Ali Jasińskiej, Michalinie Komorowskiej,
Zosi Kulig, Oli Kusińskiej, Karolinie Lapakiewicz, Ewie Sitarz, Kasi Szołusze, Natalii Witalec,
Karolinie Wojewódzkiej i Weronice Zatkalik.

zobacz WIĘCEJ