Logo
  logo żmichowska. Biblioteka proponuje ... Biblioteka proponuje ...

22 kwietnia "jeleniogórska" grupa CIVIC przez Wrocław przyjechała do Warszawy, gdzie nasi uczniowie czekali już na swoich korespondentów. W poniedziałek, po uroczystym powitaniu w szkole przez p. Dyrektor Chrapkowską, młodzież wraz z koordynatorami udała się zwiedzać Sejm i Senat RP. Tego samego dnia poznawaliśmy też instytucje unijne i skomplikowany proces legislacyjny podczas spotkania z p. Pawełek-Mendez z MSZ oraz dzięki prezentacjom przygotowanym przez każdą ze szkół uczestniczących w projekcie.

Kolejny dzień spędziliśmy bardzo pracowicie w szkole, redagując w grupach petycję do Europejskiego Parlamentu Młodzieży w sprawie  wprowadzenia równej płacy minimalnej dla kobiet i mężczyzn we wszystkich krajach UE. Nakręciliśmy również  przedstawienie "De l'orientation à la loi" ilustrujące proces ustanawiania praw w UE. Dzień zwieńczył świetny, profesjonalny koncert Żmichowska śpiewa w Nowym Świecie Muzyki.  

Ostatni projektowy dzień w Warszawie wypełniła wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie nasi goście uczestniczyli w warsztach nt. życia w gettcie warszawskim. Spacer śladami getta z p. prof. Urszulą Ratuszyńską był dopełnieniem tej wizyty. Część grupy zdecydowała się jeszcze na obejrzenie panoramy Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki.  

Rozdanie certyfikatów i poczęstunek z szarlotką, która oczarowała wszystkich zagranicznych gości zakończyły nasze oficjalne spotkanie w Warszawie. Tego dnia, pożegnaliśmy gości z Jeleniej Góry i Felgueiras. Francuzi (Tours i Romans sur Isère), Włosi (Modena i Ascoli Piceno) oraz Rumuni (Suczawa) opuścili nas w czwartek rano. 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do bardzo udanego międzynarodowego spotkania: Pani Dyrektor, p. Bogusławie Woźniak, naszym ambasador(k)om ze Żmichowskiej, uczennicom goszczącym młodzież w domach, rodzicom zaangażowanym w projekt, nauczycielom, którzy zastępowali nas w trakcie przygotowań i mobilności oraz Kasi Filinowicz i Krzysztofowi Jakubowskiemu autorom naszego europejskiego roll-up'u.