Logo
  logo żmichowska. Biblioteka proponuje ... Biblioteka proponuje ...

Sprawozdanie z pobytu w Portugalii w dniach 11-17 listopada 2018 r. w ramach projektu edukacyjnego CIVIC Erasmus +

W dniach 11-17 listopada 2018 roku trzyosobowa delegacja z naszej szkoły, w osobach nauczycielki WOS-u Urszuli Ratuszyńskiej oraz dwóch uczennic klasy III L – Dominiki Wasilczuk i Moniki Sołtys  przebywała w Portugalii w związku z projektem edukacyjnym CIVIC Erasmus+. Program pobytu był bardzo bogaty – obfitował w warsztaty, zajęcia integracyjne oraz wycieczki. Tematem przewodnim była aktywność obywatelska na rzecz ochrony naszej planety.

Pierwszego dnia, w poniedziałek 12 listopada międzynarodowa ekipa projektu CIVIC  (uczniowie poza Polską również z Rumunii, Francji, Włoch) została  ciepło przywitana przez uczniów i dyrekcję szkoły Escuela Secondaria w Felgueiras. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne . Wśród śmiechu i zabawy zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli przełamać pierwsze lody i wzajemnie się poznać.

Po południu przyszedł czas na pracę. Uczestnicy podzieleni na pięcioosobowe grupy mieli za zadanie opracować 10 ekologicznych działań i zaprezentować je  na dużych kolorowych kartonach w kształcie stóp. Następnie, spośród wszystkich przedstawionych ecogestes czyli tak zwanych ekologicznych aktywności, uczestnicy wybrali wspólnie 10, według nich najważniejszych.

Wtorek 13 listopada rozpoczął się od intensywnych zajęć warsztatowych. Każda grupa musiała przygotować prezentację multimedialną  na temat tego, jakie działania na rzecz ochrony środowiska podejmuje się w ich szkołach.  Rezultaty prac pokazały, że w większości przypadków społeczność szkolna w każdym z państw jest  raczej proekologiczna, o czym świadczy między innymi to,  iż uczniowie segregują śmieci oraz  zbierają zużyte baterie i korki.

Po południu, cała grupa CIVIC została zaproszona do merostwa, gdzie w zabytkowej sali odbyło się uroczyste powitanie ze strony przedstawicieli władz miasta Felgueiras. Przy okazji, uczestnicy projektu wysłuchali wykładu na temat proekologicznej polityki miasta.

Tego dnia, młodzież z CIVIC zwiedziła również zabytkową  piekarnię funkcjonującą nieprzerwanie od XVIII wieku. Na zakończenie wizyty, młodzież skorzystała z zaoferowanego jej poczęstunku i  bardzo chętnie  degustowała wyrabiane tutaj pyszne ciasteczka.

Następny dzień – środa 14 listopada upłynął na zwiedzaniu pierwszej stolicy Portugalii  - Guimaraes. Uczestnicy projektu, podzieleni na grupy rywalizowali ze sobą w grze terenowej, dzięki  której mogli zdobyć podstawowe  informacje o historii tego niezwykłego miejsca oraz o jego najważniejszych zabytkach.

W czwartek, 15 listopada miał miejsce najważniejszy punkt programu  projektu CIVIC – a mianowicie debata, która to została uwieczniona na filmie. Najpierw, uczestnicy podzieleni na grupy według przynależności państwowej mieli za zadanie zebrać informacje na temat polityki ekologicznej w ich miastach, a następnie zastanowić się nad tym, co należałoby zmienić, a co udoskonalić. Po zakończeniu etapu przygotowawczego nastąpiła część główna – dyskusja. W jej trakcie uczestnicy wypowiadali się na temat działań swych miast na rzecz ochrony środowiska i powstrzymania jego dalszej degradacji. Uczestnicy odnieśli się głównie do kwestii ekologicznego transportu, tworzenia terenów zielonych, działań edukacyjnych oraz segregacji odpadów. Wszyscy uczniowie mieli okazję  wypowiedzieć  się i przedstawić swoje propozycje.

Po południu, uczniowie wybrali się na wycieczkę po Felgueiras. W jej trakcie, .  wspinając się na pobliską górę i jednocześnie wcielając się w przydzielone im role, uczniowie poznali historię lokalnej bohaterki -  męczennicy za wiarę, świętej Quiteria.

Piątek, 16 listopada przeznaczony został na zwiedzanie wyjątkowo urokliwego portugalskiego miasta – Porto. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję przepłynąć się wycieczkowym stateczkiem po rzece Duoro, obejrzeć wieżę kleryków, przespacerować się wąskimi uliczkami starego, klimatycznego Porto oraz przejść się po plaży nad samym Oceanem Atlantyckim. Wieczorem, wszyscy wzięli udział w pożegnalnej uroczystej kolacji przygotowanej przez  rodziców i  uczniów szkoły w Felgueiras.

Kilkudniowy pobyt w Portugalii nie był czasem straconym., Dzięki stworzonej wspaniałej atmosferze i wspólnej pracy wszyscy doskonale się zintegrowali. Udział w warsztatach pozwolił uczestnikom na wymianę doświadczeń i zyskanie większej świadomości  ekologicznej. Delegacja XV LO wróciła z Portugalii w pełni zadowolona i gotowa, by propagować postawy proekologiczne.