Logo
  logo żmichowska. Biblioteka proponuje ... Biblioteka proponuje ...

W dniu 1.04.2019 r. rozpoczęła się francuska mobilność w ramach europejskiego projektu CIVIC. Jako przedstawicielki Żmichowskiej, pojechałyśmy do Francji by tam, zaprezentować naszą pracę na temat solidarności i sprawiedliwości.

Wyjazd rozpoczęłyśmy od lotu do Paryża i spędzenia tam kilku godzin na spacerowaniu urokliwymi uliczkami miasta. Wieczorem natomiast odbyłyśmy podróż sławnym TGV w kierunku Strasburga. Już tego samego dnia miałyśmy okazję poznać osoby z ìnnych delegacji, z którymi udało nam się nawet zaprzyjaźnić. Dni w Strasburgu upłynęły na intensywnym zwiedzaniu. Najbardziej w pamięć zapadły nam: rejs statkiem, wizyta w Parlamencie Europejskim oraz eksplorowanie malowniczej dzielnicy La Petite France.

W niecałe dwa dni po przyjeździe znowu znalazłyśmy się na dworcu kolejowym. Tym razem naszym celem było Tours, gdzie miała się odbyć główna część mobilności. Czas w Tours okazał się być jeszcze bardziej zapełniony wrażeniami – dwie wizyty zamków (w tym przepięknego Chambord), odwiedziny w merostwie, wycieczka rowerowa nad Loarą i spotkanie ze strażakami w Ochotniczej Straży Pożarnej to tylko niektóre z niesamowitych atrakcji.

Ważnym elementem wyjazdu, były spotkania w szkole. Prezentowanie różnych działań solidarnościowych, prowadzonych we wszystkich państwach zbliżyło nas do siebie. Z widowni padały często piękne słowa mówiące o jedności, tolerancji rasowej i braterstwie. Wiele grup zdecydowało się na udokumentowanie symulacji procesów co pomogło nam zrozumieć jak działa wymiar sprawiedliwości. Na zakończenie realizowaliśmy jeszcze zadania w międzynarodowych grupach, dzięki czemu miałyśmy okazję poćwiczyć mówienie po francusku.

Wizyta w Lycee Grandmont i wszystko co z nią związane na pewno pozostanie w naszych sercach, a wiedza którą nabyłyśmy przyda się w przyszłej karierze. Projekt CIVIC umożliwił nam poznanie nowych osób i zbliżenie się do kultury francuskiej z racji mieszkania u rodzin z Tours, zatem można powiedzieć, że cały wyjazd zgodny był z mottem UE: „Zjednoczeni w różnorodności”.