Logo
  logo żmichowska. Biblioteka proponuje ... Biblioteka proponuje ...

29 stycznia 2020 roku już po raz siódmy odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Żydowskiej, którego tematem przewodnim była poezja - tworzona w jidisz oraz w języku polskim. Utwory poetek jidisz np.Kadii Mołodowskiej czy Ireny Klepfisz) zaprezentowała pani Bella Szwarcman-Czarnota - współautorka Antologii ,,Moja dzika koza’’ oraz tłumaczka z języka jidisz. Uczniowie i uczennnice mieli okazję zapoznać się także z twórczością współczesnych izraelskich pisarzy - Etgara Kereta oraz Dawida Grosmana. Warsztaty z literatury izraelskiej poprowadziła pani Rachel Zilberg, która z tej okazji przyjechała  do nas specjalnie z Izraela.   Kolejną atrakcją tego dnia był niezwykle ciekawy wykład na temat  skomplikowanych stosunków izraelsko-palestyńskich.  Wygłosił go dla naszych uczniów i uczennic pan Karol Becker, który starał się obiektywnie przedstawić racje obydwu stron konfliktu. Urozmaiceniem dla wykładów i warsztatów była nauka tańców żydowskich. Warsztaty poprowadził Teofil Grynberg.  

W  ramach Dnia Kultury Żydowskiej  w szkole odbyło się również kilka specjalnych lekcji poświęconych wybitnej przedwojennej poetce Zuzannie Ginczance,  Archiwum Ringelbluma oraz zasadom judaizmu. Uczniowie mieli też niepowtarzalną okazję nauczyć się podstawowych zwrotów z języka hebrajskiego. Bardzo dziękuję paniom profesor Justynie Jankowskiej, Justynie Dudkiewicz, Katarzynie Bober, Zuzannie Lipke i Jolancie Konkowskiej, nauczycielkom naszej szkoły, które te lekcje poprowadziły. Szczególne podziękowania kieruję do pana profesora Macieja Tomaszewskiego - od lat głównego inicjatora i organizatora tego wydarzenia, który wyjątkowo w tym roku nie mógł w nim uczestniczyć. 

Na koniec chciałabym podziękować mojej wyjątkowej klasie IL, która wsparła mnie w tym przedsięwzięciu ogromnie się angażując - klasa IL przygotowała kawiarenkę, dekoracje, broszurę i wystawę o poetkach jidisz oraz zaopiekowała się gośćmi. 

zobacz zdjęcia (autorem większości zdjęć jest Janek Czerwiński z klasy IL)