Logo

Dwujęzyczność

Zobacz:

Zobacz: artykuł o naszej szkole (Języki Obce w Szkole 2015/02)

Uczniowie klasy 2L wraz z kolegami z „Sempołowskiej” przez kilka ostatnich miesięcy pracowali nad projektem „W poszukiwaniu Napoleona”. Było dużo pracy i chwilami dużo emocji. Najważniejsze jednak, że się udało. I teraz wraz z Instytutem Francuskim oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie możemy zaprosić na wystawę plakatów interaktywnych. Zaopatrzono je w QR-kody, które można zeskanować własnym telefonem lub tabletem. Ukryte pod nimi aplikacje dotyczą sztuki okresu empiru i będą częścią składową wystawy pt. "Napoleon i sztuka empiru", która zagości na Zamku Królewskim we wrześniu tego roku. Przygotowane przez uczniów multimedialne rozszerzenia, wśród których znajdują się m.in. wizualizacje czy audideskrypcje dla niewidomych opowiadają o czterech kategoriach sztuki: malarstwie, utworach muzycznych, zapiskach literackich i architekturze.

Wystawa prezentująca projekt jest częścią wydarzenia „Tydzień Akademii Orange” i odbędzie się w Pałacu pod Blachą w dniach 25 - 29 maja od godziny 9.00 do 16.00. Wstęp wolny

Zobacz film

Zobacz: program

Zobacz: menu bufetowe

Drodzy Frankofile i Amatorzy chanson française!
Koncert Żmichophonie zapowiadany na 20 marca, odbędzie się 1 kwietnia (to nie jest poisson d'avril!). Serdecznie zapraszamy na tę i kilka innych atrakcji frankofońskich, które zagoszczą w naszej Szkole od 30 marca.

Annales-matura-bilingue-mathematiques
    Épreuves de mathématiques en français – Matura bilingue 2006-10 
Exercices de vocabulaire

     Ensembles - texte troué

W czwartek 12 lutego 2015 roku w XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej wraz z uczniami XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej braliśmy udział w warsztatach przygotowujących do wystawy „Napoléon et la légende des arts“.

Od października 2014r. romanistki z naszej Szkoły - p. Małgorzata Jaskuła, p. Katarzyna Kozłowska, p. Sylwia Sawicka oraz p. Magdalena Węgrzecka-Krawczyk prowadzą w kilku warszawskich szkołach podstawowych lekcje z Mikołajkiem, w ramach projektu Szkolne przygody Mikołajka/ Les aventures scolaires du Petit Nicolas we współpracy z Instytutem Francuskim i Wydawnictwem Znak emotikon.

Nasza szkoła wraz z LO im. Stefanii Sempołowskiej wygrała konkurs na projekt „Innowacja w kulturze“. Konkurencja była silna, pokonaliśmy kilkaset innych projektów. Uczniowie głównie klasy 2 L wraz z kolegami z Sempołowskiej będą przygotowywać wirtualną część wystawy : „Napoléon et la légende des arts“, która będzie gościć na Zamku Królewskim od września do grudnia 2015. Projekt przygotowywany będzie pod kierunkiem nauczycieli historii obu szkół, profesora Jarosława Czubatego z Uniwersytetu Warszawskiego i pana Jana Michałowskiego z Instytutu Francuskiego.

Uczymy się języków z pomocą nowych metod...

Najnowsze badania europejskich lingwistów w zakresie dydaktyki języków obcych pozwoliły na stworzenie Systemu opisów pluralistycznych podejść do języków i kultur zwany - FREPA/ CARAP.

Rok szkolny 2013/2014

  • Maj 2014 - wymiana z Francją, klasa A3 i B3
  • Październik 2013 - wymiana z Francją, klasa A3 i B3 (przyjęcie młodzieży z Francji)

Wszystko zaczęło się w 1990 roku... Wtedy to właśnie Ambasada Francji zaproponowała utworzenie w Polsce klas dwujęzycznych z językiem francuskim. Wybór padł na licea znane z długiej tradycji nauczania języka francuskiego. I tak, w 1991 roku nauczanie dwujęzyczne rozpoczęto w następujących szkołach: 

  • XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie
  • XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie
  • XVII LO im. Młodej Polski w Krakowie
  • I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
  • I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 Nauczanie dwujęzyczne - ale po co ?, Katarzyna Kozłowska
 Scenariusz lekcji "Jak działa ludzkie oko", Magdalena Żaboklicka
 Pourquoi choisir le français pour votre enfant ?, Thomas Laigle
 Wszystkie barwy frankofonii, M.Węgrzecka, S.Sawicka