Logo

Wydarzenia

Uprzejmie informujemy, że osoby zainteresowane wglądem do prac proszone są o kontakt z sekretariatem Szkoły do czwartku 30 lipca do godz. 10.00.

Wgląd do prac będzie miał miejsce w czwartek 30.07 od godz. 11.00 do godz. 13:00, zgodnie z godzinami wyznaczonymi przez członków Komisji Rekrutacyjnej.

Uprzejmie informujemy, że osoby zainteresowane wglądem do prac proszone są o kontakt z sekretariatem Szkoły do czwartku 30 lipca do godz. 10.00.

Wgląd do prac będzie miał miejsce w czwartek 30.07 od godz. 11.00 do godz. 13:00, zgodnie z godzinami wyznaczonymi przez członków Komisji Rekrutacyjnej.

29 lipca - II termin sprawdzianu predyspozycji językowych dla kandydatów do klasy wstępnej. W szkole należy stawić się o godzinie 9:20.

28 lipca - II termin sprawdzianu znajomości języka francuskiego dla kandydatów do klas dwujęzycznych. W szkole należy stawić się o godzinie 11:30. Egzamin trwa 90 minut.

Informujemy, że egzamin poprawkowy z matematyki i chemii odbędzie się w dniu 27 sierpnia b.r. o godz.8:15

Informujemy, że po odbiór Dyplomów Delf B2 powinni Państwo zgłaszać się do sekretariatu Instytutu Francuskiego w Warszawie przy ul. Widok 12.

tel.22 505-98-00 

 

 

Uprzejmie informujemy, że osoby zainteresowane wglądem do prac proszone są o kontakt z sekretariatem Szkoły do poniedziałku 6 lipca do godz. 10.00.

Wgląd do prac będzie miał miejsce w poniedziałek  6.07 od godz. 12.00, zgodnie z godzinami wyznaczonymi przez członków Komisji Rekrutacyjnej. W przypadku, gdy zabraknie miejsc w poniedziałek, kolejne godziny wglądów zostaną wyznaczone na środę 8.07. 

Uprzejmie informujemy, że osoby zainteresowane wglądem do prac proszone są o kontakt z sekretariatem Szkoły do poniedziałku 6 lipca do godz. 10.00.

Wgląd do prac będzie miał miejsce w poniedziałek  6.07 od godz. 12.00, zgodnie z godzinami wyznaczonymi przez członków Komisji Rekrutacyjnej. W przypadku, gdy zabraknie miejsc w poniedziałek, kolejne godziny wglądów zostaną wyznaczone na środę 8.07. 

Informujemy, że wydawanie świadectw promocyjnych (dla uczniów, którzy nie mogli odebrać w piątek 26. 06. 2020r.) będzie możliwy we wtorek (30.06.) i czwartek (02.07.) w godz. 9:00-12:00 w sekretariacie szkoły.

Egzamin w dniu 2 lipca b.r. rozpocznie się o godz.10.00. 

Kandydatów prosimy o zgłaszanie się do godz.9.00 w maseczkach. 

Należy mieć ze sobą legitymację szkolną i długopisy.

Kolejkę do wejścia należy formować w kierunku Placu Unii Lubelskiej, 

pamiętając o zachowaniu odstępów 1,5 m.

Komisja Rekrutacyjna pracuje w godzinach od 9.00 do 16.00 (pn - pt)

Egzamin w dniu 29 czerwca b.r. rozpocznie się o godz.12:00.

Kandydatów prosimy o zgłaszanie się do godz.11:00 w maseczkach.

Należy mieć ze sobą legitymację szkolną i długopisy.

Kolejkę do wejścia należy formować w kierunku Placu Unii Lubelskiej,

pamiętając o zachowaniu odstępów 1,5 m.

1.Nagroda przyznawana jest uczniom klas maturalnych
2.Nagrodę otrzymuje osoba z klasy o profilu z rozszerzoną historią
3.Kryteria uzyskania nagrody:
- najlepszy wynik matury z historii rozszerzonej: od 90% do 100%
- jeżeli będzie kilka takich osób dodatkowo bierze się pod uwagę ocenę celującą z historii na koniec kl.3
- uzyskanie tytułu laureata/finalisty w olimpiadzie z historii oraz w olimpiadzie Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego
- ocena celująca z historii na koniec kl.3
Należy spełnić 1 z tych kryteriów we wskazanej kolejności.
Kapituła zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.

ODESZŁA OD NAS OLA...

14 maja tego roku cała nasza społeczność szkolna poniosła niewyobrażalną stratę. Odeszła uczennica klasy 1L - Aleksandra Suska. Jesteśmy głęboko poruszeni jej śmiercią i łączymy się w bólu z rodziną Oli. Ola pozostanie na zawsze w naszych sercach i pamięci.

Nauczyciele i pracownicy XV LO im. N. Żmichowskiej

Wspomnienie klasy:
Odeszła nasza koleżanka i przyjaciółka, Ola Suska, niezwykle utalentowana, młoda osoba. Ola miała ogromną chęć do nauki, chciała się rozwijać, była zawsze pomocna i tryskała radością. To, jak wiele jej zawdzięczamy jako klasa 1L, jest nie do opisania. Każdy z nas podziwiał Olę za jej zaangażowanie, nie tylko w naukę, ale też w sprawy koleżeńskie i klasowe, za to, jaką wiedzę posiadała, za to, że chciała się nią dzielić.
Ola wiedziała, co chce robić w życiu, miała określony plan i dążyła do jego zrealizowania. Przykładała się do każdego zadania i pogłębiała swoją wiedzę, kiedy tylko mogła. Wiemy, że Ola osiągnęłaby niesamowicie wiele w swoim życiu i czekałaby ją znakomita przyszłość. Jesteśmy wdzięczni, że spotkaliśmy ją na naszej drodze i mogliśmy spędzić z nią chociaż ten jeden rok. Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Uczennice i Uczniowie klasy 1L

Klasa A (film)

Klasa B (film)

Klasa S (film)

Klasa Z (film)

Działalność artystyczna w Żmichowskiej (film)

Płyta "Żmichowska Śpiewa 6"

 

 

Zobacz podziękowanie

Szanowni Darczyńcy...

zbacz list

Masz pytania związane z rekrutacją? Napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1. Jakie były progi punktowe w ubiegłym roku?

    1A - 160 pkt, 1B - 165 pkt, 1L - 140 pkt, 1S - 167 pkt, 1Z - 167 pkt

 

powrót

Z radością informujemy, że Michał Schab z kl. 3A został finalistą XV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

Serdecznie gratulujemy! 

Społeczność  XV LO 

Z radością informujemy, że Jadwiga Mik z kl. 3L została finalistką XXXVIII Olimpiady Języka Łacińskiego.

 

Serdecznie gratulujemy!

Mirosław Słomczewski i cała społeczność XV LO

 

 

SUKCES !

XLIII Olimpiada Języka Francuskiego

rok szkolny 2019/2020

 

Mamy ogromny zaszczyt poinformować społeczność naszej szkoły,

że Finalistami  XLIII Olimpiady Języka Francuskiego zostali:

 

Gabriela Fernandez z klasy 3 B

Zofia Sankowska z klasy 3D

Bartosz Kuler z klasy 1 L

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Z wielką radością informujemy, że Kamil Walczak, uczeń klasy 1A został finalistą XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego im. mjr. Marka Gajewskiego. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

http://olimpiadalosyzolnierza.pl/

 

 

 Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.

 

 

Drodzy uczniowie!

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.

Sekretariat pracuje w dni robocze w godzinach 9:00-15:00.

 

Uczniów i Rodziców prosimy o systematyczny kontakt z Nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny.

 

Nauczyciele i Uczniowie mogą się kontaktować również poprzez uzgodnione platformy

i komunikatory.

  

Interesantów prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefoniczny                     22 849 37 34.

 

Drodzy uczniowie,
obecnie otrzymujecie od nauczycieli, na platformie Librus, zadania i inne materiały do przygotowania. Prosimy o wykonywanie poleceń nauczycieli.
W przypadku zgubienia loginu lub hasła do Librusa możecie poprosić swoich rodziców/opiekunów o te dane. Poniżej instrukcja:

LOGINY I HASŁA - Każdy rodzic na swoim koncie Synergia (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia (górne menu -> Uczeń -> Informacje -> Konto ucznia). W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Czynności tej jednak nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie.

Jeśli rodzice też maja problemy z logowaniem proszę o kontakt przez sekretariat szkoły.

APEL DO RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych od dnia 12 marca 2020 r.

W związku z nasileniem zachorowań na COVID-19 decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 marca 2020 r. zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych (publicznych i niepublicznych). Działanie to ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem. W związku z powyższym oraz sygnałami zgłaszanymi do stacji sanitarno-epidemiologicznych o sytuacjach niewłaściwego zachowania Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje, o:

 • dopilnowanie, aby ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, dzieci i młodzież w tym okresie pozostały w domu, nie przemieszczały się, ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych, gdzie mogą być duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe, kluby, itp.),
 • zwrócenie uwagi na możliwość organizowania przez uczniów spotkań towarzyskich (tzw. „koronaparty”, „domówek” itp.) i zakazanie swoim dzieciom spędzania czasu wolnego w takiej formie,
 • przestrzeganie zasad higieny osobistej (w tym higieny kaszlu i kichania oraz czystości rąk), a także systematycznego sprzątania i czystości pomieszczeń gospodarstwa domowego,
 • stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego,
 • śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Uwaga!

Odbiór rzeczy z szafek uczniowskich będzie możliwy w dodatkowym terminie 17.03.2020 r.

w godz. 14:00 – 16:00.

https://www.gov.pl/web/koronawirus

co warto wiedzieć?

Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego 2020 roku: ,,Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.”

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/

www.gov.pl/koronawirus

zobacz szczegóły

Żmichowska Szkoła Radości 2020 „Piękno”

Propozycje spotkań i warsztatów >>

Szczegóły na tablicy II p, przed pokojem nauczycielskim 

Drobne zmiany w planie od 24 II. Uwaga: została dodana godzina "0".

 Nauczyciele

 Klasy

 Sale

29 stycznia 2020 roku już po raz siódmy odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Żydowskiej, którego tematem przewodnim była poezja - tworzona w jidisz oraz w języku polskim. Utwory poetek jidisz np.Kadii Mołodowskiej czy Ireny Klepfisz) zaprezentowała pani Bella Szwarcman-Czarnota - współautorka Antologii ,,Moja dzika koza’’ oraz tłumaczka z języka jidisz. Uczniowie i uczennnice mieli okazję zapoznać się także z twórczością współczesnych izraelskich pisarzy - Etgara Kereta oraz Dawida Grosmana. Warsztaty z literatury izraelskiej poprowadziła pani Rachel Zilberg, która z tej okazji przyjechała  do nas specjalnie z Izraela.   Kolejną atrakcją tego dnia był niezwykle ciekawy wykład na temat  skomplikowanych stosunków izraelsko-palestyńskich.  Wygłosił go dla naszych uczniów i uczennic pan Karol Becker, który starał się obiektywnie przedstawić racje obydwu stron konfliktu. Urozmaiceniem dla wykładów i warsztatów była nauka tańców żydowskich. Warsztaty poprowadził Teofil Grynberg.  

W  ramach Dnia Kultury Żydowskiej  w szkole odbyło się również kilka specjalnych lekcji poświęconych wybitnej przedwojennej poetce Zuzannie Ginczance,  Archiwum Ringelbluma oraz zasadom judaizmu. Uczniowie mieli też niepowtarzalną okazję nauczyć się podstawowych zwrotów z języka hebrajskiego. Bardzo dziękuję paniom profesor Justynie Jankowskiej, Justynie Dudkiewicz, Katarzynie Bober, Zuzannie Lipke i Jolancie Konkowskiej, nauczycielkom naszej szkoły, które te lekcje poprowadziły. Szczególne podziękowania kieruję do pana profesora Macieja Tomaszewskiego - od lat głównego inicjatora i organizatora tego wydarzenia, który wyjątkowo w tym roku nie mógł w nim uczestniczyć. 

Na koniec chciałabym podziękować mojej wyjątkowej klasie IL, która wsparła mnie w tym przedsięwzięciu ogromnie się angażując - klasa IL przygotowała kawiarenkę, dekoracje, broszurę i wystawę o poetkach jidisz oraz zaopiekowała się gośćmi. 

zobacz zdjęcia (autorem większości zdjęć jest Janek Czerwiński z klasy IL)

Zmiana planu od 27.01:

 Nauczyciele

 Klasy

 Sale

Bardzo miło nam ogłosić, że z dniem 30 października ruszają zapisy na zimowy obóz narciarsko snowboardowy ŻmichoSki – Białka Tatrzańska 2020. W tym roku organizatorem obozu będzie firma LOCHTE SWIMMING ACADEMY z Warszawy. Obóz odbędzie się w terminie 24 – 28.02.2020, a wszystkie informacje dotyczące warunków, programu oraz zasad rekrutacji znajdziecie w zamieszczonych dokumentach. Z wszelkimi wątpliwościami możecie się zwrócić po informacje do Pana Adama Czuby lub bezpośrednio do organizatora. Zapraszamy do zapisów.

karta kwalifikacyjna

warunki uczestnictwa

program

regulamin

Trwa ogólnopolski, otwarty etap rekrutacji do programu edukacyjno-stypendialnego ADAMED SmartUP. Uzdolniona młodzież ze szkół ponadpodstawowych ma dzięki niemu szansę na udział w atrakcyjnym obozie naukowym, udział w indywidualnych konsultacjach i na uzyskanie stypendium finansowego w wysokości 40 tys. zł.

Więcej informacji na temat programu i rekrutacji dostępnych jest pod linkiem: Gra o stypendium i udział w obozie naukowym ADAMED SmartUP 

Rekrutacja ma wieloetapowy charakter - by przejść dalej i mieć szansę na udział w rozmowach kwalifikacyjnych uczniowie muszą wziąć udział w innowacyjnej grze on-line, w ramach której przygotowano do rozwiązania szereg zagadek naukowych. Gra pozostaje otwarta dla wszystkich zainteresowanych do 15 stycznia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu nasi uczniowie (Oliwia Wierzbowska, Aleksandra Duć, Patrycja Godlewska oraz Antoni Adamkowski) z panią Beatą Przybysz odwiedzili siedzibę Unii Europejskiej na zaproszenie premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Wyjazd obejmował także zwiedzanie średniowiecznej Brugii.
Na wyjazd studyjny zostało zaproszonych tylko 7 szkół z Polski. Możliwość zobaczenia na własne oczy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego to niesamowita przygoda. Każde spotkanie z pracującymi w instytucjach UE obywatelami Polski było bardzo kształcące, gdyż mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o obecnych problemach, którymi zajmuje się Unia. Interesujące także okazało się być zapoznanie ze szczegółami dotyczącymi ścieżki kariery poszczególnych osób. Dzięki żywym dyskusjom, uzyskaliśmy wiele informacji "z pierwszej ręki" na ten temat, co być może wpłynie na ich dalszy rozwój i ożywi marzenia o pracy w instytucjach Unii Europejskiej.
Po wielu godzinach spędzonych w salach konferencyjnych Parlamentu, Komisji i Rady przychodził czas na kolejne przyjemności. Wieczorne spacery po świątecznie rozświetlonej Brukseli i wspólne posiłki w znajdującej się w pobliżu restauracji pozwoliły odkryć kulturę i kuchnię stolicy Belgii.
 
tekst:  Oliwia Wierzbowska. Aleksandra Duć
zdjęcia: Oliwia Wierzbowska
 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości 100-lecia naszej szkoły, która odbyła się 18 listopada w kinie "Atlantic". Wspomnień czar...

zobacz zdjęcia

Szlachetna Paczka została dostarczona. Bardzo dziękuję Uczniom i ich Rodzicom za pomoc w zebraniu wszystkich artykułów. Bez nich nic by się nie udało. Szczególnie dziękuję uczniom, którzy indywidualnie finansowo wsparli Szlachetną Paczkę  A.Laskowskiej 1L, L.Gantz 3E  K.Walczak 1A, C.Ferreira 3A, D.Matuszewskiej 2C, A.Piszczyk 1E, B.Bajor 3L oraz Rodzicom i uczniom kl.1R W.Profiruk, M.Szarało, K.Cieślik, M.Soliwoda oraz innym uczniom tej klasy za kupno pościeli, kołdry, podgrzewanego prześcieradła, poduszki i innych  potrzebnych rzeczy dla rodziny. Podziękowania również dla klas 2A, 2L, 2E, 1A, 1Z, 3A. 3E, 3B, 1L, 1B,1K oraz prof. A.Lubienieckiej, M.Szczuckiej, M.Bajszczak, i U.Ratuszyńskiej za wsparcie oraz tym uczniom którzy pakowali paczki. Dziękuję Panu ochroniarzowi za pomoc w zorganizowaniu transportu. Dziękuję G.Szocie i A.Szadurze 2A oraz K.Kłosińskiej 2E za wszystko co zrobiły.
Wszystkim dziękuję bardzo serdecznie

zobacz zdjęcia

Opiekun SU
Anna Piłatowicz

Remont naszej szkoły na dobre się rozpoczął...

Informujemy, że istnieje możliwość  konsultacji z Panią Anną Sowińską - doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 12.

Dyżury:

wtorek      godz.14-19

czwartek. godz.  8-13

Konsultacje są bezpłatne.

Zapraszamy!

Szanowni Państwo!

W tym roku, jak corocznie, Samorząd Uczniowski przygotowuje Szlachetną Paczkę, dlatego prosimy Państwa o pomoc w zebraniu potrzebnych środków.
Zbieramy żywność: ryż, kasze, mąkę, cukier, makaron, olej, dżemy, kawę, herbatę, puszki z warzywami, konserwy mięsne i rybne, słodycze itp.
Środki czystości:
płyny i proszki do prania, mydła, pastę do zębów, szczoteczki do zębów, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe itp.
Musimy kupić dla kobiety kurtkę zimową w rozmiarze XXL, spodnie XXL, bluzę XXL, kozaki nr 40.
Potrzebuje też koc, kołdrę, poduszkę, pościel, blender.
Osoba obdarowana potrzebuje również pieniędzy na węgiel.
Jeśli ktoś z Państwa posiada te rzeczy zbędne w dobrym stanie będziemy wdzięczni za ich dostarczenie.
Zbieramy również ubranka dla 3 letniej dziewczynki i 1,5 rocznego  chłopca. Mogą być też zabawki w dobrym stanie.
Wszystkie artykuły zbieramy w sali 317 do 4 grudnia.

     Opiekun SU

Jubileusz 100-lecia naszej szkoły odbywał się w dniach 16 i 18 listopada 2019r. Było uroczyście i wzruszająco. 16 listopada to Dzień Absolwenta - spotkanie pokoleń, czas na wspomnienia (---zobacz zdjęcia---).

18 listopada - oficjalne obchody w kinie "Atlantic" (zdjęcia zamieścimy w późniejszym terminie). Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych uroczystości za ich uświetnienie swoją obecnością oraz za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.

Te dni na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dlaczego kochamy „Żmichowską”?

100 powodów na 100-lecie :)

 

NAUKOWO:

 1. Dwujęzyczność
 2. Francuski na wysokim poziomie
 3. Wysoki poziom języka polskiego
 4. Projekty naukowe (np.matematyczne), również międzynarodowe
 5. Obserwacje na biologii
 6. Wysoki poziom chemii
 7. Możliwość zdawania matur dwujęzycznych
 8. Kółko filozoficzne
 9. Wymiany międzynarodowe

 

KULTURALNIE:

 1. TFAŻ
 2. Dni Literatury
 3. Dni Frankofonii
 4. Przegląd piosenek Kaczmarskiego
 5. Projekt „Żmichowska śpiewa”
 6. Szkoła Radości
 7. Projekty i festiwale artystyczne
 • Dbanie o rozwój talentów i poszerzanie horyzontów, liczne imprezy szkolne
 1. Piosenki francuskie
 2. Biblioteka
 3. Żmicho.sprawy, Żmicho.dating i Żmicho memes
 • Historia szkoły, jej tradycje i patronka

 

MODOWO:

 1. Bluzy
 2. Można czerpać inspiracje modowe, zróżnicowanie stylów (streatwear, alternatywki)
 • Wolność ubioru, brak dress code’u
 • Wszyscy są bardzo ładni, stylowi i świetnie się ubierają

 

SPORTOWO:

 • Jogging z panem od WF-u
 • Eventy sportowe
 • Kalorie spalane na schodach i darmowy trening przy wspinaniu się do sal
 • WF na Agrykoli

 

ORGANIZACYJNIE:

 • Brak dzwonków
 • Lekcje na 8:15
 • Długie przerwy
 • Wi fi
 • Klasa Zero
 • Możliwość elastycznego wyboru rozszerzeń

 

LOKALIZACYJNIE:

 • Świetna lokalizacja – ładna okolica, dobry dojazd i wszędzie blisko
 • Frytki na Polnej i Cafe Nero w pobliżu
 • Straż pożarna obok

 

WNĘTRZARSKO:

 • Okna pracowni wychodzące na patio, podwórko z oficyną, trzy klatki schodowe – klimat tradycyjnej warszawskiej kamienicy
 • Kanapy na korytarzach
 • Wszechobecne schody
 • Przytulny, klimatyczny budynek i ładne wnętrze – dużo drewna, parkiet
 • Kolorowa podłoga w sali na parterze
 • Jasne, czyste, wyremontowane łazienki
 • Działające ogrzewanie
 • Szafki
 • Pomarańczowa szatnia
 • Rozmieszczenie sal
 • Niekonwencjonalne ułożenie stołów
 • Sufit w sali gimnastycznej
 • Cztery piętra (w tym 3 różne trzecie piętra)
 • Francuskie plakaty
 • Sala od WOK-u i inne spersonalizowane sale
 • Przesuwane tablice
 • Przesuwane półki w bibliotece

 

KULINARNIE:

 • Smaczny bufet, przystosowany do potrzeb uczniów
 • Herbatka, bajgle i słone paluszki w bufecie
 • Automaty do kawy i automat z jedzeniem (i kukurydzą)
 • Pyszne obiady wege
 • Kranik z ujęciem warszawskiej kranówki

 

EKOLOGICZNIE:

 • Ekologiczne opakowania na picie w automatach
 • Segregacja śmieci
 • Roślinki na patio

 

EKONOMICZNIE:

 • Dobre ceny w bufecie
 • Możliwość płatności kartą
 • Zniżki Ligi Warszawskich Liceów

 

ANEGDOTYCZNIE:

 • „Oddaj bilans!!!”
 • Piesek pani od francuskiego

 

ATMOSFERYCZNIE:

 • Duch kreatywnej inności entuzjastek warszawskich (założycielek Szkoły) ciągle unosi się w powietrzu
 • Tolerancja, otwartość, kreatywność i możliwość wyrażania siebie
 • Akceptacja dla każdej „inności”
 • Poważne traktowanie
 • Pracownicy szkoły też mogą być sobą
 • Wyjątkowy klimat, super atmosfera, dobra integracja
 • Brak przemocy
 • Środowisko artystyczne
 • Różnorodność wśród uczniów i swoboda jeśli chodzi o wygląd
 • Feministyczny klimat
 • Wszyscy są mili
 • Wszyscy są artystyczni
 • Brak wyścigu szczurów
 • Zawsze możemy liczyć na pomoc
 • Jest stosunkowo cicho
 • Nieszkolna szkoła

 

PERSONALNIE:

 • Niepowtarzalni, piękni ludzie (zewnętrznie i wewnętrznie)
 • Pomocni rówieśnicy
 • Przyjazna kadra
 • Fajni, uprzejmi, inspirujący i wyrozumiali nauczyciele z pasją
 • Nauczyciele, ich podejście i ich poczucie humoru
 • Inteligentni, mądrzy nauczyciele
 • Super klasa
 • Przyjaciele
 • Wspaniali wychowawcy
 • Native speakerzy
 • Pani Pedagog, która zawsze nas wysłucha
 • Pani Bibliotekarka
 • Ksiądz i jego metody nauczania
 • Pan ochroniarz
 • Super Absolwenci

 

OGÓLNIE:

 1. Jest super!

8.XI.2019r. obchodziliśmy w naszej szkole 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, odbyły się też lekcje rocznicowe. Uczennice i uczniowie z klas 1A, 2A, 1O, 1R wysłali 101 kartek pod hasłem "Mamy Niepodległą".

zobacz zdjęcia

Olimpiada języka angielskiego odbędzie się w najbliższy czwartek 7 listopada o godzinie 9.00. Wszystkim, którzy zapisali się na listę, przypominamy o punktualnym przyjściu do wskazanej sali. Sala zostanie wyznaczona przez Panią Dyrektor Małgorzatę Gronostalską. Informację o numerze sali znajdziecie w zastepstwach. Olimpiada trwa 60 minut. Powodzenia!

zobacz zaproszenie

Z przyjemnością informujemy, że nauczycielka z naszej szkoły Pani Profesor Ewa Drobek została WYRÓŻNIONA  w Konkursie Nauczyciel Roku 2019. Gala i wręczenie nagród odbyły się w Zamku Królewskim 8 października. Serdecznie gratulujemy!!!

Zobacz zdjęcia

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

plakat

infolinia

Z poważaniem

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN

 

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że Rada Rodziców dokonała wyboru ubezpieczyciela przystępując do Warszawskiego Programu NNW.

Informacje o programie, link oraz kody znajdują się na stronie suprabrokers.pl

Rodzic zawiera ubezpieczenie indywidualnie, sam wybierając jego wariant na stronie  

https://klient.interrisk.pl/EduPlusOnline  

 

Kody to: mceph lub la8bt

Zainteresowani rodzice powinni pamiętać, że ubezpieczenie należy zawrzeć najpóźniej do 15 października.

Z wyrazami szacunku

Joanna Chrapkowska

W dniach 20-27.09.2019 odbyła się pierwsza w historii obu szkół wymiana młodzieży finansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Nasi uczniowie gościli w Scharnhorstgymnasium w Hildesheim (Dolna Saksonia), młodzież niemiecka odwiedzi Warszawę w czerwcu 2020.

Wymiany międzynarodowe dają zawsze uczestnikom możliwość doskonalenia kompetencji językowych i międzykulturowych – koniecznych, aby żyć we współczesnym różnorodnym świecie. Uczestnictwo w projekcie zwiększa nie tylko ich wiedzę, ale także wrażliwość na siebie i innych, ciekawość poznawczą i gotowość do budowania pozytywnych relacji międzykulturowych.

Tak było i tym razem. Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym przyjęciem a młodzież polska oprócz standardowego „zwiedzania” uczestniczyła w lekcjach w niemieckiej szkole oraz zajęciach sportowych. Podczas ewaluacji projektu obie grupy stworzyły wystawę rysunków oraz zdjęć powstałych w czasie pobytu.

Jeszcze raz dziękujemy stronie niemieckiej za zorganizowanie naszego pobytu i czekamy na Was w czerwcu.

Anna Janaszek-Seydlitz

Katarzyna Bober wraz z klasą 2B

autor zdjęć Mateusz Hawtarczyk 2B (zdjęcia niebawem)

Od wtorku (24 września) ruszają zajęcia koła chemicznego. Tak jak w roku ubiegłym, przewidujemy dwa poziomy koła: małe koło - dla początkujących, dedykowane głównie uczniom klas:1c,1s,1e,2c,2e,3c,3e oraz duże koło - dla zaawansowanych, na które zapraszamy uczniów klas drugich i trzecich z rozszerzeniem z chemii (2c,2e,3c,3e). Na małym kole mile widziani są również uczniowie klas humanistycznych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę chemiczną. Zajęcia poprowadzi Jan Orliński - nasz absolwent, obecnie student Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Koło małe odbywa się we wtorki od 15:40 do 16:25, a duże od 16:35 do 17:20. Pierwsze zajęcia 24 września to spotkanie organizacyjne o 15:40 dla obu poziomów zaawansowania.


  18  Iza Gac                                                                                 10-12

  19   Hanna Żelazko-Stande                                                                     11-13

  20   Jan Markiewicz                                                                                11-13

  21   Jolanta Konkowska                                                                          11-13

  22   Teodora Zarska                                                                         10.30 - 15.00

 

Dyżury nauczycieli podczas dnia absolwenta:

p. Jan Markiewicz (j.francuski) - godz.10-15
p. Ewa Gierych (j.rosyjski) - godz.11-13
p. Inga Liwius (chemia) - 12-14
p. Ewa Wawrzeniecka (dyrektor, matematyka) - 11-14
p. Krystyna Kowalczyk (j.francuski) - godz.11-13

p.Dorota Furmanek-Ostrowska godz. 12-14
p.Ewa Kurek godz.12-15

 

Zmiana planu od 16 IX:

Nauczyciele

 Klasy

 Sale

 

Dziś wchodzi do kin film pt. "Piłsudski" w reż. Michała Rosy. Z przyjemnością informujemy, że uczennice i uczniowie z trzech klas o profilu artystycznym(klasy 3A, 3D, i absolwenci z zeszłorocznej 3A) statystują w tym filmie. Dokładnie rok temu spędziliśmy 3 dni na planie filmowym, mogąc z bliska obejrzeć produkcję i uczestniczyć w zdjęciach. To była niezwykła przygoda, co też widać na zdjęciach.

zobacz zdjęcia

https://www.rdc.pl/podcast/poludnie-z-animuszem-sto-lat-xv-lo-im-n-zmichowskiej-w-warszawie/

Informujemy, że do końca września b.r.

wtorek  - godz.12:00-16:00 i czwartek - godz.8:00-12:00 sekretariat nie przyjmuje interesantów.

 

W dniu 11 września odbędzie się obowiązkowe zebranie z Rodzicami.

Poniżej harmonogram:

Spotkanie rodziców uczniów klas maturalnych z Dyrektorką szkoły-godz.17:15 (sala gimnastyczna)

Spotkanie dla rodziców uczniów zainteresowanych udziałem w zajęciach wychowania do życia w rodzinie – przedstawienie programu zajęć- godz.17:15 (aula)

Spotkania wychowawców z rodzicami- godz.18:00

Wybory do Rady Rodziców- godz.19:00

Zapraszamy!

Szanowni Państwo,

w poniedziałek 2 września, bezpośrednio po rozpoczęciu roku szkolnego, podczas spotkania z Wychowawcą, we wszystkich klasach pierwszych (poza klasą 1Z) zostanie przeprowadzony test poziomujący z języka francuskiego, którego celem jest jak najlepsze przypisanie uczniów do odpowiednich grup zaawansowania i dobranie odpowiedniego dla danego poziomu podręcznika i programu nauczania. Test składa się z 20 pytań zamkniętych i jednego zadania otwartego (krótka wypowiedź pisemna) i potrwa 45 minut. Uczniowie, którzy nigdy nie uczyli się języka francuskiego (nie dotyczy klas 1C, 1L i 1S) nie piszą testu.

Katarzyna Kozłowska

 

Szanowni Państwo,

jak zwykle na początku roku przeprowadzamy test poziomujący z języka angielskiego, który pozwoli nam przypisać uczniów do odpowiednich grupy zaawansowania. Przypominamy, że nie jest to egzamin ze znajomości języka.  Prosimy więc o dopilnowanie, aby dzieci samodzielnie odpowiadały na pytania. Dzięki temu test będzie możliwie najwierniej odzwierciedlał poziom zaawansowania językowego. Informujemy, że nie będzie możliwości zmiany grupy w ciągu roku,  dlatego tak ważne jest aby dzieci rozwiązały ten test bez niczyjej pomocy. 

 
Test będzie się składał z 52 pytań a rozwiązanie nie powinno zająć więcej niż 30 minut.
 
Link do testu pojawi się na stronie szkoły w dniu 2 września bardzo prosimy o rozwiązanie go niezwłocznie w tym dniu. 
 
Anna Janaszek-Seydlitz
 
 

Przyjmowanie wniosków w ramach rekrutacji uzupełniającej odbywa się w sali nr 22

(parter - biblioteka)

 

Godziny pracy Komisji Rekrutacyjnej:

26.07.- 8:00 - 15:00

29.07.- 9:00 - 15:00

30.07.- 9:00 – 12:00

Poniżej podajemy minimalne progi punktowe rekrutacji 2019/20 do XV LO: 

po szkole podstawowej

1K1 - 160,20

1K2 - 163,05

1O - 148,25

1P - 165

1S - 167,15

1Z - 167,27

 

po gimnazjum

1A - 159,40

1B - 160,80

1C - 117,06

1E - 161,20

1L - 137,34

 

Szanowni Rodzice Kandydatów

Uprzejmie informuję, że lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do XV LO jest generowana przez zewnętrzny elektroniczny system rekrutacji, na który ani Komisja Rekrutacyjna, ani Dyrektor Szkoły nie mają wpływu.

 

W związku z powyższym nie będą umawiane spotkania ze stronami w sprawie rekrutacji.

 

Joanna Chrapkowska

Dyrektor XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej

Informujemy, że w okresie wakacji sekretariat szkoły przyjmuje interesantów w godzinach 9:00-15:00.

Egzaminy poprawkowe w roku szkolnym 2018/2019

 

 

 

Data

Godzina

Przedmiot

Liczba zdających

 

27. 08. 2019

9:00

matematyka

7

12:00

język polski

2

 

 

 

28. 08. 2019

9:00

chemia

1

9:00

język francuski

2

12:00

historia

2

 

29. 08. 2019

9:00

fizyka

4

Żmichowiaku, 13 czerwca

wstań z łóżeczka, idź do szkoły, czeka Cię tam dzień wesoły,

Załóż trampki, narzuć bluzę i włącz energiczną muzę.

Zapraszamy na spotkania, warsztaty ruchowe, wystawy i Galę Sportu.

 

Dokładny plan zajęć oraz lista laureatów zostanie wywieszona 12.06. w gablocie na I piętrze.

Nie zapomnijcie o strojach gimnastycznych !!!

>>>>>>>>>>>>>>> zobacz plan - kliknij tu <<<<<<<<<<<<<<<

UWAGA NA ZMIENIONE GODZINY - SKRÓCONE LEKCJE

W ramach projektu "Oceans OFF plastic" zapraszamy na Młodzieżową Konferencję Klimatyczną w najbliższą niedzielę 16 czerwca w godzinach 10-17 do Domu Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32
https://www.facebook.com/events/601122470385534/

Z radością informujemy, że Pani Profesor Ewa Drobek została Nauczycielem Roku Języka Angielskiego 2018.
Zwyciężyła w konkursie "Excellence in teaching", organizowanym przez British Alumni Society oraz Oxford University Press.
Pani Profesor serdecznie gratulujemy!!! Społeczność Żmichowskiej jest dumna, że ma tak wybitnego Nauczyciela w swoim gronie :)

We wtorek 4 czerwca 2019 r. uczcimy 30-lecie wyborów parlamentarnych z 1989 r. Zapraszamy na Koncert Wolności, na który złożą się utwory Jacka Kaczmarskiego, śpiewane przez uczniów naszego liceum.
O godzinie 12 w auli czekamy na uczniów klas 1 liceum, a o godzinie 18 na Rodziców, Absolwentów i Przyjaciół naszej szkoły.
Świętujmy razem!

Wszystkich kandydatów piszących sprawdzian uzdolnień kierunkowych do klasy wstępnej prosimy o przybycie w dniu 3 czerwca o godz 14:30  z legitymacją szkolną i długopisem.

Zobacz: plan od 13 maja 2019

Sprawozdanie finansowe za 2018r. zostało umieszczone na BIP DBFO-Śródmieście m. st. Warszawy.

Dnia dwudziestego ósmego kwietnia zmarł Przyjaciel naszej szkoły Profesor Karol Modzelewski - działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, Wielki Polak, Patriota, Autorytet Moralny.
Był człowiekiem bezinteresownym, pryncypialnym w wyznawaniu zasad i przywiązaniu do wartości.
Trzykrotnie spotykał się z młodzieżą Żmichowskiej, ostatni raz z okazji rocznicy Wydarzeń Marcowych 1968 r.
Jeszcze dwa tygodnie temu potwierdził swoją majową wizytę w naszej szkole...
Społeczność XV LO im.N.Żmichowskiej składa wyrazy szczerego współczucia Rodzinie Pana Profesora, a szczególnie Jego Wnuczce Grecie, naszej absolwentce.

Uczniowie klas trzecich Gimnazjum proszeni są o zgłaszanie się w dniach 25. - 30. 04. do sekretariatu w celu odbioru loginów i haseł dostępu do elektronicznego systemu rekrutacji.

informujemy, że w dniu jutrzejszym (25 kwietnia b.r.) Pani z biblioteki będzie podpisywała karty obiegowe maturzystów.

Wspólnota L'Arche z Brukseli poszukuje wolontariuszy (osoby pełnoletnie).

Zobacz: szczegóły

Szanowni Uczniowie klas maturalnych, Szanowni Rodzice,
Obecnie, wraz ze skromnym zespołem nauczycieli, bardzo ciężko pracujemy nad organizacją egzaminów gimnazjalnych. Po ich zakończeniu, będziemy pracować nad kolejnymi zadaniami, zgodnie z kalendarzem szkolnym i obiektywnymi okolicznościami.
Przeważająca część naszego grona pedagogicznego przystąpiła 4 dni temu do całkowicie legalnej akcji strajkowej.

Wszyscy ogromnie się martwimy brakiem postępu w rozwiązywaniu konfliktowej sytuacji w oświacie. Szczególnie  obawiamy się możliwego zagrożenia, wynikającego z odsuwania w czasie prac nad osiągnięciem porozumienia. Tym zagrożeniem jest przedłużanie się akcji strajkowej i związany z tym brak możliwości wykonywania przez strajkujących nauczycieli ważnych zadań.
Zaznaczam, że w kalendarzu naszej szkoły termin podjęcia uchwały klasyfikacyjnej dla uczniów klas maturalnych przypada 24 kwietnia, tzn. za 12 dni.
Sytuacja jest bardzo poważna, jednak jest wystarczająco dużo czasu, aby kompetentne instytucje wypracowały jej rozwiązanie.
Z wyrazami szacunku
Joanna Chrapkowska

Dyrektor XV LO

XLII Olimpiada Języka Francuskiego

rok szkolny 2018/2019

Mamy ogromny zaszczyt poinformować społeczność naszej szkoły, że w finale XLII Olimpiady Języka Francuskiego- etap centralny w Łodzi w dniach 04-06.04.2019 wzięło udział ośmioro uczniów z naszej szkoły.

Laureatami XLII Olimpiady Języka Francuskiego zostali:

Helena Tomaszewska z klasy C3 oraz Marcin Krzeczunowicz z klasy 2L

Finalistami zostali:

Edith Bardet z klasy 1C

Sandra Białousz z klasy 2L

Gabriela Fernandez

Jadwiga Mik z klasy 2 L

Jan Mołdawa z klasy 2 L

Stanisław Piórkowski z klasy 1C

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Profesora Tomasza Bocheńskiego

Rozmowy Istotne... o Leśmianie.

27 III (środa) g. 11.00 aula szkolna

Klasy: 3A, 3D, 2L, 2D, 3B (grupa humanistów)

Serdecznie zapraszam

Ewa Rzeczkowska z wychowankami

Serdecznie zapraszamy kandydatów na Dzień Otwarty w dniu 16 marca 2019 roku

w godzinach 9.00 - 15.00

Zobacz: program spotkania

12.03.2019r młodzież z klas IIIA, IIID, IIA, IID uczestniczyła w spotkaniu ze świadkiem historii, publicystą i dziennikarzem Adamem Michnikiem w ramach obchodów 30-rocznicy wydarzeń z 1989 roku - Okrągły Stół i Wybory 4 czerwca. Bardzo ciekawa i wartościowa rozmowa, spotkanie różnych pokoleń, na długo pozostanie w naszej pamięci.

zobacz zdjęcia

Informujemy, że w sekretariacie szkolnym wypłacane są stypendia za dobre wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.

Zapraszamy!

Tegoroczna STUDNIÓWKA odbyła się 19.01.2019r. w Hoteliu Mariott. Uczestniczyli w niej maturzyści z klas IIIA, IIIB, IIIC, IIID, IIIL, Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele i zaproszeni goście.

To była wyjątkowa STUDNIÓWKA - z wielu powodów. I na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

zobacz zdjęcia

Informujemy, że p. Anna Sowińska z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej, współpracującej z naszą szkołą w dniu 1 marca (piątek) będzie udzielała indywidualnych konsultacji w zakresie doradztwa zawodowego. 

Miejsce konsultacji: biblioteka szkolna.

Zapraszam

Mirosław Słomczewski

doradca zawodowy

W czwartek, 24 stycznia w naszej szkole odbyła się już piąta edycja Dnia Kultury Żydowskiej. Powspominajmy.

Sandra Wencewicz z klasy II A, Antonina Bednarkiewicz z klasy II L oraz zaproszony gość - Teofil Grynberg - poprowadzili warsztaty taneczne. 

Uczniowie i uczennice z klasy I B mieli okazję poznać i zastosować w praktyce najciekawsze tańce żydowskie.

 

Klasy pierwsze spotkały się z z panią Małgorzatą Kordowicz pełniącą funkcję rabina w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Rabinka  Małgorzata Kordowicz opowiedziała o tym, jak zmieniała się pozycja  kobiety w judaizmie.

Tego dnia, jednym z naszych gości był również pan Karol Becker, który poprowadził bardzo ciekawy wykład na temat historii powstania państwa Izrael.

 

Nasz gość Karol Becker oraz prof. Maciej Tomaszewski - organizator Dnia Kultury Żydowskiej.

W tym roku naszym wyjątkowym gościem była pani Rachel  Zilberg, która poprowadziła warsztaty literackie z twórczości Etgara Kereta oraz Davida Grossmana. Pani Rachel Zilberga przyjechała do nas aż z Izraela.

 

Szanowni Absolwenci,

serdecznie zapraszamy na obchody 100-lecia naszej Szkoły.

Dzień Absolwenta odbędzie się w sobotę 16 listopada 2019r. w siedzibie Szkoły.  Początek o godz.10:00.

Ten dzień wypełnią nam: wspomnienia, zwiedzanie budynku, sal lekcyjnych oraz wystaw okolicznościowych, spotkania z nauczycielami i relaks w kawiarenkach przygotowanych przez obecnych uczniów naszej szkoły.

Zapraszamy do nadsyłania Państwa wspomnień, skanów fotografii i wszelkich materiałów, które mogłyby ubarwić publikacje i wystawy okolicznościowe z okazji 100-lecia Waszej Szkoły. Wspomnienia i materiały prosimy nadsyłać, opatrzone tematem/dopiskiem „Wystawa 100-lecia”, pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tradycyjną na adres ul. Klonowa 16, 00-591 Warszawa.

Bliższych informacji udziela nauczycielka historii, p. Mirosława Bajszczak-Krzyżanowska, adres mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Do zobaczenia!

 

Z wyrazami szacunku

Joanna Chrapkowska

 

Zaproszenie

Obecność nauczycieli w czasie Dnia Absolwenta

Historia szkoły

Żmichowska - szkic 100-lecie

Osiemdziesiąt lat Żmichowskiej

Dziewięćdziesiąt lat Żmichowskiej

Teksty na 100-lecie

100 powodów ...

Zdjęcia z obchodów... cz.1

Zdjęcia z obchodów... cz.2

 

 

Uczysz się w liceum lub technikum, lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.....

Zobacz szczegóły

 

Zobacz nowy plan lekcji

Dzień Kultury Żydowskiej - zobacz program

Serdecznie zapraszamy na koncert "Żmichowska Śpiewa", który odbedzie się w "Nowym Świecie Muzyki" przy ul.Nowy Świat 63, w dniu 21.01.2019r. o godz.18.30. Wstęp 20zł.

Mieliśmy odwołać ten koncert. Przeczekać ten trudny czas w ciszy. Ale zdecydowaliśmy jednak, że zaśpiewamy.
To będzie koncert specjalny zatytułowany NO HATE. Zapraszamy do współtworzenia go całą społeczność Żmichowskiej. Uczniów, rodziców, absolwentów. 
Swoje propozycje piosenek lub wierszy proszę zgłaszać bezpośrednio do Profesor Ewy Drobek w sali 210 lub przez dziennik elektroniczny Librus do soboty do godziny 17. 
Przyjdź 21 stycznia o godzinę 18 30 do Nowego Świata Muzyki i powiedz nie zgadzam się na agresję, nienawiść.

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza społeczność Żmichowskiej solidaryzuje się z Rodziną Pana Prezydenta, Jego współpracownikami, mieszkańcami Gdańska oraz osobami związanymi z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
Składamy wszystkim Państwu wyrazy szczerego współczucia.

..Ktoś tutaj był i był,
   a potem nagle zniknął
   i uporczywie go nie ma...
                       Wisława Szymborska

 

Zapraszamy na koncert...

W czwartek 20 grudnia, na 5 i 6 godzinie lekcyjnej  w naszej szkole odbędzie się wyjątkowa lekcja Wiedzy o Społeczeństwie. Wraz ze studentami Europeistyki będziemy dyskutować na temat Unii Europejskiej oraz zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem specjalnym będzie Rzecznik Praw Obywatelskich - pan Adam Bodnar, a także dyrektor przedstawicielstwa KE, amb. Marek Prawda. Serdecznie zapraszam  na spotkanie klasę IIIA, IIID oraz IIIL.
 

W dniu 8.12.2018r. zakończyliśmy zbiórkę rzeczy, artykułów spożywczych i chemicznych dla naszej Rodziny. Udało nam się kupić wszystkie rzeczy nowe dzięki Waszej zbiórce. W sumie dostarczyliśmy 46 paczek. Rodzinie trudno było uwierzyć, że to wszystko dla nich. Bardzo wszystkim dziękuje i życzy wszystkiego najlepszego na Święta i Nowy Rok.

zobacz zdjęcia

Tuz przed Świętami albo i na Święta prof. Tomasz Bocheński, czyli Jaśnie Panicz.....GOMBROWICZ. 

19 grudnia, godz.11:00 aula szkolna, kl. 2D, 2L, 3A, 3D

 

Zapraszam

Ewa Rzeczkowska

z wychowankami (kl. 3D)

Przez cały czas trwania promocji płyty Żmichowska śpiewa 5 młodzież biorąca udział w projekcie regularnie koncertuje, nabierając doświadczenia oraz pokazując szerokiej publiczności swoja pasję do muzyki. Odbył się wyjątkowy koncert dla Rodziców. Z podziękowaniami i listami pochwalnymi. Zagraliśmy również kolejny koncert z dedykacją dla zmarłej uczennicy oraz dla rodziny Sebastiana Olko, którego pomoc i ciepło, zawsze wspominamy. 
12 grudnia odbył się również koncert dla Profesorów Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim. Pochwałom i zachwytom nad talentami wokalnymi naszej młodzieży nie było końca. Uczniowie reprezentujący tego dnia szkołę uczestniczyli w uroczystej kolacji z Profesorami oraz otrzymali upominki świąteczne.
Przed świętami czeka nas jeszcze wirtualny koncert w Stanach Zjednoczonych.
 
Wspaniały występ młodzieży z projektu Żmichowska śpiewa podczas Tedex-u na Politechnice Warszawskiej zaowocował zaproszeniem do Londynu. Polecieliśmy tam reprezentować Polskę podczas wielkiej konferencji Poland 2.0 Summit na zaproszenie międzynarodowej korporacji Boston Consulting Group. Był czas na pochwalenie się naszymi osiągnięciami, zwiedzanie i udział w uroczystym balu, który swoim występem, uświetnił Piotr Zubek, uczeń klasy 3b. Nawiązaliśmy międzynarodowe kontakty, a pomysł i realizacja projektu Żmichowska śpiewa oraz talent Piotra Zubka wzbudziły powszechny podziw wśród gości i prelegentów wydarzenia.
 

XXI Dni Literatury - Sapere aude

Wszystkie spotkania odbywają się w auli szkolnej.

zobacz harmonogram

W ostatni piątek października klasa Ie wraz ze swoją wychowawczynią prof. Anną Piłatowicz odwiedziła cmentarz Stare Powązki. Celem naszej wizyty było przygotowanie grobów Narcyzy Żmichowskiej i Teodory Męczkowskiej  w związku z  Dniem Wszystkich Świętych. Po gruntownym wysprzątaniu nagrobków złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze  - naszej patronce - Narcyzie Żmichowskiej oraz Teodorze Męczkowskiej - założycielce szkoły. Nie zapomnieliśmy również o zapaleniu lampki na grobie absolwentki naszego liceum - Marysi Łobodzińskiej.