Logo
  logo żmichowska. Biblioteka proponuje ... Biblioteka proponuje ...

CIVIC

Sprawozdanie z pobytu w Portugalii w dniach 11-17 listopada 2018 r. w ramach projektu edukacyjnego CIVIC Erasmus +

W dniach 11-17 listopada 2018 roku trzyosobowa delegacja z naszej szkoły, w osobach nauczycielki WOS-u Urszuli Ratuszyńskiej oraz dwóch uczennic klasy III L – Dominiki Wasilczuk i Moniki Sołtys  przebywała w Portugalii w związku z projektem edukacyjnym CIVIC Erasmus+. Program pobytu był bardzo bogaty – obfitował w warsztaty, zajęcia integracyjne oraz wycieczki. Tematem przewodnim była aktywność obywatelska na rzecz ochrony naszej planety.

Pierwszego dnia, w poniedziałek 12 listopada międzynarodowa ekipa projektu CIVIC  (uczniowie poza Polską również z Rumunii, Francji, Włoch) została  ciepło przywitana przez uczniów i dyrekcję szkoły Escuela Secondaria w Felgueiras. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne . Wśród śmiechu i zabawy zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli przełamać pierwsze lody i wzajemnie się poznać.

Po południu przyszedł czas na pracę. Uczestnicy podzieleni na pięcioosobowe grupy mieli za zadanie opracować 10 ekologicznych działań i zaprezentować je  na dużych kolorowych kartonach w kształcie stóp. Następnie, spośród wszystkich przedstawionych ecogestes czyli tak zwanych ekologicznych aktywności, uczestnicy wybrali wspólnie 10, według nich najważniejszych.

Wtorek 13 listopada rozpoczął się od intensywnych zajęć warsztatowych. Każda grupa musiała przygotować prezentację multimedialną  na temat tego, jakie działania na rzecz ochrony środowiska podejmuje się w ich szkołach.  Rezultaty prac pokazały, że w większości przypadków społeczność szkolna w każdym z państw jest  raczej proekologiczna, o czym świadczy między innymi to,  iż uczniowie segregują śmieci oraz  zbierają zużyte baterie i korki.

Po południu, cała grupa CIVIC została zaproszona do merostwa, gdzie w zabytkowej sali odbyło się uroczyste powitanie ze strony przedstawicieli władz miasta Felgueiras. Przy okazji, uczestnicy projektu wysłuchali wykładu na temat proekologicznej polityki miasta.

Tego dnia, młodzież z CIVIC zwiedziła również zabytkową  piekarnię funkcjonującą nieprzerwanie od XVIII wieku. Na zakończenie wizyty, młodzież skorzystała z zaoferowanego jej poczęstunku i  bardzo chętnie  degustowała wyrabiane tutaj pyszne ciasteczka.

Następny dzień – środa 14 listopada upłynął na zwiedzaniu pierwszej stolicy Portugalii  - Guimaraes. Uczestnicy projektu, podzieleni na grupy rywalizowali ze sobą w grze terenowej, dzięki  której mogli zdobyć podstawowe  informacje o historii tego niezwykłego miejsca oraz o jego najważniejszych zabytkach.

W czwartek, 15 listopada miał miejsce najważniejszy punkt programu  projektu CIVIC – a mianowicie debata, która to została uwieczniona na filmie. Najpierw, uczestnicy podzieleni na grupy według przynależności państwowej mieli za zadanie zebrać informacje na temat polityki ekologicznej w ich miastach, a następnie zastanowić się nad tym, co należałoby zmienić, a co udoskonalić. Po zakończeniu etapu przygotowawczego nastąpiła część główna – dyskusja. W jej trakcie uczestnicy wypowiadali się na temat działań swych miast na rzecz ochrony środowiska i powstrzymania jego dalszej degradacji. Uczestnicy odnieśli się głównie do kwestii ekologicznego transportu, tworzenia terenów zielonych, działań edukacyjnych oraz segregacji odpadów. Wszyscy uczniowie mieli okazję  wypowiedzieć  się i przedstawić swoje propozycje.

Po południu, uczniowie wybrali się na wycieczkę po Felgueiras. W jej trakcie, .  wspinając się na pobliską górę i jednocześnie wcielając się w przydzielone im role, uczniowie poznali historię lokalnej bohaterki -  męczennicy za wiarę, świętej Quiteria.

Piątek, 16 listopada przeznaczony został na zwiedzanie wyjątkowo urokliwego portugalskiego miasta – Porto. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję przepłynąć się wycieczkowym stateczkiem po rzece Duoro, obejrzeć wieżę kleryków, przespacerować się wąskimi uliczkami starego, klimatycznego Porto oraz przejść się po plaży nad samym Oceanem Atlantyckim. Wieczorem, wszyscy wzięli udział w pożegnalnej uroczystej kolacji przygotowanej przez  rodziców i  uczniów szkoły w Felgueiras.

Kilkudniowy pobyt w Portugalii nie był czasem straconym., Dzięki stworzonej wspaniałej atmosferze i wspólnej pracy wszyscy doskonale się zintegrowali. Udział w warsztatach pozwolił uczestnikom na wymianę doświadczeń i zyskanie większej świadomości  ekologicznej. Delegacja XV LO wróciła z Portugalii w pełni zadowolona i gotowa, by propagować postawy proekologiczne.

W piątek 9.11. gościliśmy w murach naszej szkoły pana Krystiana Szczepańskiego, dyrektora IOŚ-PIB, który przedstawił uczniom z klas drugich i trzecich rozszerzającym biologię oraz uczestnikom projektu CIVIC wykład dotyczący zrównoważonych miast i działań ekologicznych w zakresie urbanizacji. Dowiedzieliśmy się, jakie kroki były, są i mają być podejmowane na drodze do zmiany miast w miejsca dostępne, otwarte, a przede wszystkim – przyjazne środowisku. Dziękujemy p. Szczepańskiemu za inspirujące i interesujące spotkanie!

A wiedzę zdobytą na spotkaniu wykorzystują obecnie uczennice klasy 3L na mobilności CIVICa w Portugalii.

W dniach 8-12 października w Romans sur Isère, u stóp masywu Vercors, odbyło się międzynarodowe spotkanie koordynatorów projektu CIVIC w ramach programu Erasmus +
Przedstawiciele 8 szkół podsumowali 1. rok współpracy, zaproponowali wielodyscyplinarne lekcje, które włączą do programu oraz przygotowali kolejne mobilności oraz cykl spotkań w szkołach. Nie zabrakło chwili na zwiedzanie Lycee Professionnel Bouvet w Romans, grę terenową pod czujnym okiem przewodniczek-ambasadorek. Zobaczyliśmy też przepiękny przedalpejski masyw Vercors. Już w listopadzie grupa ambasadorów CIVIC spotka się w portugalskim Felgueiras.

22 kwietnia "jeleniogórska" grupa CIVIC przez Wrocław przyjechała do Warszawy, gdzie nasi uczniowie czekali już na swoich korespondentów. W poniedziałek, po uroczystym powitaniu w szkole przez p. Dyrektor Chrapkowską, młodzież wraz z koordynatorami udała się zwiedzać Sejm i Senat RP. Tego samego dnia poznawaliśmy też instytucje unijne i skomplikowany proces legislacyjny podczas spotkania z p. Pawełek-Mendez z MSZ oraz dzięki prezentacjom przygotowanym przez każdą ze szkół uczestniczących w projekcie.

Kolejny dzień spędziliśmy bardzo pracowicie w szkole, redagując w grupach petycję do Europejskiego Parlamentu Młodzieży w sprawie  wprowadzenia równej płacy minimalnej dla kobiet i mężczyzn we wszystkich krajach UE. Nakręciliśmy również  przedstawienie "De l'orientation à la loi" ilustrujące proces ustanawiania praw w UE. Dzień zwieńczył świetny, profesjonalny koncert Żmichowska śpiewa w Nowym Świecie Muzyki.  

Ostatni projektowy dzień w Warszawie wypełniła wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie nasi goście uczestniczyli w warsztach nt. życia w gettcie warszawskim. Spacer śladami getta z p. prof. Urszulą Ratuszyńską był dopełnieniem tej wizyty. Część grupy zdecydowała się jeszcze na obejrzenie panoramy Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki.  

Rozdanie certyfikatów i poczęstunek z szarlotką, która oczarowała wszystkich zagranicznych gości zakończyły nasze oficjalne spotkanie w Warszawie. Tego dnia, pożegnaliśmy gości z Jeleniej Góry i Felgueiras. Francuzi (Tours i Romans sur Isère), Włosi (Modena i Ascoli Piceno) oraz Rumuni (Suczawa) opuścili nas w czwartek rano. 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do bardzo udanego międzynarodowego spotkania: Pani Dyrektor, p. Bogusławie Woźniak, naszym ambasador(k)om ze Żmichowskiej, uczennicom goszczącym młodzież w domach, rodzicom zaangażowanym w projekt, nauczycielom, którzy zastępowali nas w trakcie przygotowań i mobilności oraz Kasi Filinowicz i Krzysztofowi Jakubowskiemu autorom naszego europejskiego roll-up'u.

W dniach 19-26 kwietnia odbyła się kolejna odsłona międzynarodowego projektu CIVIC (Coopération Innovatrice Vers l’Interdisciplinarité Civique) w ramach programu Erasmus+.

Tym razem spotkaliśmy się w Polsce. Najpierw w Jeleniej Górze, gdzie nasze ambasadorki Monika i Dominika z 2L uczestniczyły w zadaniach związanych z poznaniem i respektowaniem wartości obywatelskich w krajach Unii Europejskiej. Prezentacje narodowych konstytucji oraz unijnych tekstów prawnych, udział w débat mouvant oraz wystawa zdjęć obrazujących (nie)przestrzeganie praw zapisanych w dokumentach krajowych i unijnych to tylko część jeleniogórskich aktywności przygotowywanych w grupach projektowych w ciągu ostatnich miesięcy. Pogoda dopisywała, nie też brakło czasu na integrację podczas wycieczek, w tym zwiedzania Karpacza i Wrocławia.

W ramach projektu CIVIC, uczniowie klas pierwszych LO pracowali pod opieką profesora Mojkowskiego nad logo na okładkę Paszportu Obywatela. Logo nawiązuje do hasła Wolność wywodzi się z praw (La liberté dérive des droits).  Podczas odbywającego się obecnie spotkania projektowego we Włoszech, międzynarodowe jury wyłoni zwycięski projekt spośród prac nadesłanych z Francji, Polski, Portugalii, Rumunii i Włoch. Na zdjęciach kilka ciekawych propozycji naszych uczniów oraz nasz projekt-zwycięzca autorstwa Michaliny z klasy 1a. 

26 września odbyło się inauguracyjne spotkanie ambasadorek i ambasadora projektu CIVIC. Grupę tworzą: Ula Karaś, Zuzia Tatar i Zosia Zaborowska z klasy 2B,  Wiktoria Jarosiewicz z 2C oraz Marta Parecka, Łukasz Prądzyński, Monika Sołtys, Hania Stacewicz i Dominika Wasilczuk z klasy 2L. Opowiedzieliśmy sobie o projekcie, głównych celach, programie i zasadach współpracy. Zastanawialiśmy się też wspólnie nad wartościami europejskimi i kompetencjami obywatelskimi - czym są, na czym polega różnica, a także poruszyliśmy temat zaangażowania młodzieży (albo jego braki) w sprawy społeczne, zaczynając od tych nam najbliższych (dotyczących życia szkolnego lub lokalnego).  A suivre.

We wrześniu br. ruszył nasz międzynarodowy projekt CIVIC (Coopération Internationale Vers l'Interdisciplinarité Civique). Poza spotkaniami w grupie "żmichowskich" ambasadorek i ambasadora (!) projektu, w dniach 7-13 października w Rumunii (Suceava) odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe koordynatorów połączone ze szkoleniem nt. licznych aspektów wychowania obywatelskiego.

Koordynatorzy z Francji, Portugalii, Włoch, Rumunii i Polski (Jelenia Góra i Warszawa) mieli okazję opowiedzieć o swoich uczniach i placówkach, uczestniczyć w wykładach związanych z projektem oraz zaplanować najbliższe spotkania z uczniami (grudzień 2017 - Włochy, kwiecień 2018 - Polska). Nie brakło też okazji, by poznać zabytki i folklor pięknej Bukowiny.

Od 1 września 2017 roku XV Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej uczestniczy w dwuletnim międzynarodowym projekcie Coopération Innovatrice Vers l’Interdisciplinarité Civique  (CIVIC) współfinansowanym w ramach programu Erasmus+ .

Celem projektu jest rozwijanie kompetencji obywatelskich wśród młodzieży oraz poznanie i promowanie wartości europejskich przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności językowych i użyciu nowych technologii. W działaniach projektowych będzie brało udział 10 uczniów-ambasadorów naszego liceum, a za ich pośrednictwem cała społeczność szkoły.

Koordynatorem projektu jest  Liceum Grandmont w Tours, natomiast szkołami partnerskimi są licea  z Suczawy (Rumunia), Modeny i Ascoli Piceno (Włochy), Romans sur Isère (Francja), Felgueiras (Portugalia) oraz z Jeleniej Góry. W programie przewidziane są wymiany uczniowskie oraz międzynarodowa współpraca na platformie eTwinning oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Opiekę nad projektem sprawują nauczycielki języka francuskiego oraz historii i WOS: Magdalena Węgrzecka-Krawczyk, Sylwia Sawicka, Katarzyna Bober i Urszula Ratuszyńska.