• Aktualności

      • Spotkania teatralne w Żmichowskiej

      • Zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru. W związku z tym w naszej szkole odbyły się 2 bardzo ciekawe spotkania: pierwsze z aktorką Heleną Urbańską -  absolwentką  naszej szkoły (klasa teatralna), drugie z Anią Rochowską - dyrektorką TR oraz z aktorem Kubą Snochowskim. Oboje przez 6 lat prowadzili zajęcia w naszych klasach klasach o profilu  teatralnym. To były bardzo ciekawe i inspirujące rozmowy. 

       Dziękujemy, że znaleźliście czas żeby nas odwiedzić.

      • Akcja krwiodawstwa - podsumowanie

      • W dniu wczorajszym pełnoletni uczniowie naszej szkoły mieli okazję zasilić bank krwi cząstką siebie. Jak co roku personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie na zaproszenie Pani Beaty Przybysz odwiedził naszą placówkę. Wśród darczyńców nie zabrakło także, grona pedagogicznego i pracowników szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na ten krok za odwagę i dobre serce. Jesteście bohaterami.

      • Sukces ucznia kl. 3L

      • Z radością informujemy, że uczeń klasy III L Tudor Luft został finalistą Olimpiady Języka Łacińskiego i kultury antycznej.

       Radość jest tym większa, że jest to już dwudziesty olimpijczyk XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej z Języka Łacińskiego i kultury antycznej.

      • Relacja z wczorajszej gry z okazji irlandzkiego święta Św. Patryka.

      • Gra opiera się na motywach starej irlandzkiej legendy o ukrytym skarbie na końcu tęczy. Temu kto go znajdzie, spełnią się marzenia!

       W szkole ukryliśmy zielone koperty z pytaniami. Kto je znalazł i znał odpowiedź mógł odebrać nagrodę- czekoladowa złotą monetę. Była też irlandzka fotobudka i szansa na zdjęcie z Leprechaunem.

       Organizacja: Bożena Godley z klasą 3 a

      • Pożegnanie

      • Z głębokim smutkiem żegnamy naszą długoletnią wspópracownicę Ś.P Alinę Sadzę. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy szczerego współczucia.

      • Podsumowanie ŻmichoSki 2023

      • Pierwszy dzień zaczął się o ósmej trzydzieści

       W autokarze na szczeście nasz sprzęt się cały zmieścił

       Dojechaliśmy do hotelu, wiekszych przeszkód nie bylo

       Na myśl o tym tygodniu robiło nam się miło

       We wtorek rano już na stoku byliśmy

       Słońce mocno świeciło, dobre humory mieliśmy

       Każda grupa tras się swoich trzymała

       Później kolacja pyszna, dużo energii nam dała

       Spokojny wyjazd bardzo nam się marzył

       Więc instruktor uwagami na temat bezpieczeństwa nas obdarzył

       Na stoku wieczorem widoki ładne były

       O 20 - tej dopiero zjazdy się skończyły

       W czwartek było nam bardzo szkoda

       Ze stokiem skończyła się nasza przygoda

       Wieczorem do karaoke wszyscy śpiewaliśmy

       Na podsumowaniu nawet się wzruszyliśmy

       W drodze do Warszawy oglądaliśmy minerały

       Podobno magiczne właściwości mają te skały

       Na ŻmichoSki cudownie nam było

       Szkoda tylko, że tak szybko się skończyło.

      • Dzień Nauk Ścisłych 2023 - ENERGIA

      • Relacja napisana wspólnie przez uczniów i nauczycieli.

        

       Czar czerwonej świnki

       Na wystawie „Recykling, upcykling, downcykling” przygotowanej przez uczniów 1e pojawili się goście – klasa 3s. 1e przypomniała im, że kto recykluje-upcykluje-downcykluje, ten oszczędza energię. Po co zużywać nowe zapasy wody, surowców, energii, jeżeli można znacznie mniejszym kosztem stworzyć nowe ze starego, nadać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom? Na wystawie uczniowie 3s zobaczyli uroczą, czerwona świnkę-skarbonkę i wyglądającą jak bukiet dzwonków lampkę z butelek PET. Karmnik dla ptaków z dozownikiem karmy, kosmiczną, srebrzystą doniczkę na kwiaty (też z butelek PET), wyglądającą jak fabryczna podstawkę pod T-lights skleconą zręcznie z różnych odpadów, kolczyki ze skorupek kokosa i inne kreatywne dekoracje 2D/3D z papierków, plasticzków i innych śmiecików. To wszystko były prace własne uczniów! A na slajdach można było zobaczyć stworzone również z odpadów instalacje street-artowe, cudne żyrandole z butelek PET (osiągające nieliche ceny handlowe), a także wybudowane z butelek plastikowych lub szklanych szklarnie, komórki i nawet pałac. Pozdrowienia dla żmichowiaków od czerwonej świnki Zosi!

       Co łączy enzymy, ogniwa galwaniczne i mitochondria?

       Nad odpowiedzią na to pytanie nie trzeba długo myśleć – łączy je hasło przewodnie Dnia Nauk Ścisłych 2023 w „Żmichowskiej”, czyli ENERGIA. Energia aktywacji enzymów zasila metabolizm, ogniwa galwaniczne zasilają na przykład smartfony, a mitochondria zasilają żywe komórki.

       Laboratoria klasy 1s odbyły się pod znakiem naturalnych katalizatorów obniżających energię aktywacji reakcji biochemicznych. Prościej rzecz ujmując, badaliśmy właściwości enzymów takich jak katalaza, ratująca komórki przed nadmiarem wyprodukowanego w nich nadtlenku wodoru, oraz proteaza, rozkładająca białko B05AA06. A tak naprawdę… gotowaliśmy sok z ziemniaka i mieszaliśmy różne owoce z galaretką. Pysznie było i kolorowo!

       Kryzys energetyczny przełomu mileniów spowodował powrót do koncepcji ogniw. Podczas wykładu o ogniwach galwanicznych dr Krzysztof Noworyta nie tylko przedstawił  nam historyczne i najnowsze wersje tych powszechnie używanych źródeł energii, ale też nakreślił jakie są potencjalne ścieżki rozwoju tej gałęzi energetyki  - od ogniw fotowoltaicznych po bioogniwa. W XVIII wieku uczony nazwiskiem Galvani podłączał żabie udka do maszyny elektrostatycznej i obserwował, jak kurczą się ich mięśnie. W XXI wieku ujarzmiamy elektrony generowane przez enzymy, mikroorganizmy i rozmaite reakcje redoks.

       Profesor Paweł Golik zabrał nas w podróż w głąb komórek eukariotycznych i ich mikrobaterii – mitochondriów. Czy wiedzieliście, że najprawdopodobniej wszyscy jesteśmy potomkami fuzji bakterii i archeonów?! Równie, lub może nawet bardziej wstrząsające wydało nam się odkrycie, że nie tylko bakterie, ale też niektóre eukarionty wykazują zdolność horyzontalnego transferu genów. Mamy ogromne szczęście, że dowiedzieliśmy się o tych odkryciach na wiele lat przed tym, jak wiedza ta trafi do szkolnych podręczników.

        

       „Energetyki” – popularne napoje na cenzurowanym

       W liceum Żmichowskiej, pierwszego lutego

       Działo się coś istnie fascynującego

       Dzień nauk ścisłych u żmichowiaków

       Składał się z wielu ciekawych warsztatów

       O energii mowa była

       Zanim lekcja się skończyła

       Energetyki nie były nam obce

       Dziwne nazwy na etykiecie nie zwiodły nas na manowce

       O kofeinie, taurynie i guaranie mówiliśmy

       Ilością cukru w jednej puszce zszokowani byliśmy

       Cukier w jednej puszce zawarty,

       To prawie pół szklanki, to nie są żarty

       Nauki ścisłe - ulubiony dzień w roku

       Chwila oddechu w całym szkolnym amoku

        

       Arktyka, ósmy kontynent i plastifera

       Klasa 1e i garstka gości z innych klas miała okazję wysłuchać dwuczęściowego wykładu dr Agnieszki Dąbrowskiej z Wydziału Chemii UW na temat brzemiennego w skutki zaśmiecenia Arktyki, mającego miejsce wskutek kręcenia się w tym rejonie poszukiwaczy złóż energetycznych. Wykład zagrał na naszych emocjach i trochę nas wyprał z energii (złe wieści), a trochę dał nam energetycznego boosta (ciekawe perspektywy). Okazało się, że na kuli ziemskiej mamy nie siedem, a osiem kontynentów – ten ósmy to Wyspa Śmieci na Pacyfiku, 130 000 ton plastikowych śmieci zrośniętych w całość i dryfujących na falach. Zapalniczki, reklamówki, skrzynki, styropian, butelki… na plastikowym podłożu osiedlają się mikroorganizmy, głównie bakterie i drobne glony – trwa sukcesja ekologiczna. Ten zespół żywych stworzonek przyklejonych do plastikowej wyspy to właśnie PLASTISFERA. Nowy kontynent karmi plastikiem mieszkańców oceanu, przez co corocznie dochodzi do zgonu miliona ptaków i stu tysięcy ssaków. Poza tym większe kawałki plastiku, tzw. makroplastik, zamieniają się w MIKROPLASTIK, czyli coś w rodzaju pyłu, zanieczyszczającego powietrze i wodę, wdzierającego się do organizmów żywych (z człowiekiem włącznie) drogą wziewną oraz pokarmową. Skutkiem inwazji mikroplastiku na nasz glob są rozmaite choroby ludzi i zwierząt, z alergiami i nowotworami na czele. Co gorsza, kiedy Wyspa Śmieci sobie pływa między Hawajami a Kalifornią, przy Arktyce tworzy się druga. Właściwie już się utworzyła. Takie wyspy tworzą się zapewne również w innych rejonach. Plastisferę takich wysp warto badać, bo może uda się znaleźć bakterie albo grzyby wydajnie rozkładające plastikowe śmieci w oceanach? Pani Agnieszka Dąbrowska jako oceanograf i chemik fizyczny wdraża do takich badań metody spektroskopowe. Pływa po rejonie podbiegunowym, zbiera próbki, fotografuje zwierzęta i tryska entuzjazmem dla ratowania arktycznej przyrody. Bo na piękną, niedomagającą z powodu ocieplania się klimatu Arktykę czyhają różne niebezpieczeństwa. Plastik to jedno, a zakusy wielu państw na eksploatację arktycznych złóż surowców energetycznych to drugie. Szacuje się, że Arktyka posiada 30% nieodkrytych na razie złóż gazu i 10% nieodkrytych złóż ropy. Kryzys energetyczny może zmusić świat do swoistego morderstwa, dokonanego na przyrodzie Bieguna Północnego. Eksploratorzy będą ryć, kopać, wiercić, dymić i niszczyć. Będą też śmiecić na potęgę plastikiem i nie tylko. Zatem trzeba koniecznie znaleźć jak najszybciej sposoby na pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych! O złożach energetycznych mówimy zwykle jak o relikwiach, jednak istnieje ponury aspekt poszukiwań i eksploatacji tych złóż – niszczenie hydrosfery, atmosfery i biosfery.

       Dawka emocji negatywnych była spora, ale na szczęście dotarły do nas także radosne i optymistyczne refleksje. Bo pani Agnieszka Dąbrowska jest absolwentką Żmichowskiej! Myśl o tym, że istnieje ścieżka, prowadząca z ławki szkolnej na Klonowej do świata białych niedźwiedzi, włóczących się po srebrzysto-błękitnych połaciach lodu, może rozmarzyć i dodać energii. Pani Dąbrowska pokazała nam, dokąd mogą nas zaprowadzić pasje połączone z wytrwałością, niepoddawaniem się pomimo trudności. Pokazała, że warto marzyć, że marzenia udaje się czasem zrealizować. Arktyczna bajka czeka – kto wie, może na Żmichowiaków?  

        

       Mechanochemia – reakcje chemiczne na sucho

       Dnia 01.02.2023 na 5 lekcji klasa 1s miała okazję wysłuchać wykładu mgr inż. Krzysztofa Budnego pt. „Energia, mechanochemia, przyszłość, teraźniejszość i przyszłość”. Mgr Budny jest doktorantem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i autorem kilku publikacji naukowych dotyczących mechanochemii. Prelegent chciał zainteresować młodzież pewną dziedziną, która znana jest od lat, jednakże została zapomniana na długi czas, a teraz przechodzi swój renesans. Chodzi o mechanochemię. Jest to dziedzina nauki zajmująca się przemianami chemicznymi zachodzącymi pomiędzy różnymi substancjami stałymi, zazwyczaj mającymi formę proszku, pod wpływem działania siły mechanicznej. Takie podejście jest dalekie od klasycznego postrzegania procesów chemicznych, które zazwyczaj przebiegają w roztworach, co oznacza, że reagujące substancje rozpuszczone są w dużej ilości cieczy (rozpuszczalnika), a energia umożliwiająca zajście reakcji dostarczana jest standardowo poprzez ogrzewanie całego układu. Jednak dopiero w XXI wieku okazało się, że przebiegające „na sucho” reakcje mechanochemiczne bardzo często zachodzą szybciej i z większą wydajnością niż analogiczne procesy prowadzone w roztworze. Czyli mamy oszczędność energii. Co jeszcze bardziej spektakularne, odkryto reakcje prowadzące do substancji, których w roztworze nigdy jeszcze nie udało się otrzymać. Jednak co najważniejsze, w obliczu zagrożeń środowiskowych mechanochemia stała się sztandarową metodą „zielonej” syntezy chemicznej. Brak potrzeby użycia rozpuszczalników (spośród których większość pozyskuje się z ropy naftowej) oznacza znaczące ograniczenie odpadów i zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Dzięki temu cały proces staje się tańszy, wydajniejszy, energooszczędny i mniej szkodliwy dla środowiska. Po prostu sucha ekobomba! Uczniowie byli zainteresowani  tematem, choć stwierdzili, że jest on… trudny.

        

       Na skrzydłach Orlenu

       Zwieńczeniem Dnia Nauk Ścisłych była podróż klasy 3s dnia  06.02.2023 do Płocka, do największej rafinerii w kraju, tj. Orlenu. Grupa Orlen jest największym w Polsce producentem i dystrybutorem produktów naftowych i petrochemicznych. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na takie produkty jak: benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne.  A jak wiadomo benzyna i  paliwa to energia. Uczniowie byli zdziwieni, jak olbrzymi obszar zajmuje coś, co kojarzone jest powszechnie z małą stacją paliw. Na miejscu usłyszeli kilka słów na temat produkcji benzyny. Przewodnik upewniał się, czy młodzież słyszała o benzynie – na szczęście wstydu nie było, okazało się, że benzyna jest przez młodzież „jakoś tam znana”. Żmichowiacy dodatkowo dowiedzieli się, że Orlen to nie tylko benzyny, ale także siarka, co było wielkim zaskoczeniem. Uczniowie 3s byli tą paliwową wycieczką, jak to określili, „oczarowani”. Uruchomili swoje wszystkie zmysły, aby nauczyć się i wchłonąć ile się da. Najwięcej wchłonęli oczywiście benzynowych zapachów… Ale zadawali masę pytań naszemu przewodnikowi po Koncernie. A na deser, aby dobrze spożytkować dobrze energię, której dostała młodzież w rafinerii, odwiedziliśmy najstarsze Liceum w Polsce tzn. L.O. im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Poniżej mini fotorelacja z wypadu do Płocka.

        

        

       Autorzy tekstów i zdjęć: pani prof. Magdalena Żaboklicka, pani prof. Anna Rola-Noworyta, pani prof. Agata Konopińska, Natalia Soból z 2a, Zosia Czuchaj z 1e.

      • Dzień Nauk Ścisłych ENERGIA - 1 luty 2023

      • 1e

       3 lekcja A. Konopińska 302 wystawa

       4-5 lekcja A. Konopińska 302   wykład A. Dąbrowskiej

       6 lekcja A. Konopińska aula wykład P. Golika

       1s

       1 i 2 lekcja M. Żaboklicka 302   lab enzymy

       4 lekcja M. Żaboklicka aula   wykład K. Noworyta

       5 lekcja A. Noworyta 108 wykład K. Budnego

       2a

       3 lekcja K. Rówienicz 5 energia i paliwa

       8 lekcja A. Konopińska 302 napoje energetyzujące

       2b

       7 i 8 lekcja D. Augustyniak 5 energia odnawialna

       2c

       7 lekcja A. Konopińska 302 napoje energetyzujące

       2s

       3 lekcja O. Kubacka 108 energia w domu

       4 lekcja M. Żaboklicka aula   wykład K.Noworyta

       3b

       7 i 8 lekcja D. Augustyniak 5 energia odnawialna

       3L

       7 lekcja A. Noworyta 108 kolorowa chemia

       3s

       4 lekcja M. Żaboklicka aula   wykład K.Noworyta

       6 lekcja M. Żaboklicka aula   wykład P. Golika

       4s

       4 lekcja A. Noworyta 108 smażenie, pieczenie…

       6 lekcja M. Żaboklicka aula   wykład P. Golika

      • Studniówka 2023

      • W ubiegłą sobotę w hotelu Double Tree by Hilton Warsaw odbyła się studniówka. Maturzyści i nauczyciele oraz pracownicy szkoły świetnie się razem bawili. Była podniosła atmosfera, byli wzruszeni rodzice oraz pięknie odtańczony polonez. Nie zabrakło wyróżnień i podziękowań dla wychowawców oraz tradycyjnej "Belgijki" o północy. Była również niespodzianka. Życzenia pięknej zabawy i łatwej matury od Pani Magdaleny Wojciechowskiej - zastępczyni burmistrza dzielnicy Śródmieście, absolwentki Żmichowskiej. Świetna studniówka, to zapowiedź wspaniałych wyników na egzaminie dojrzałości, czego z serca życzymy wszystkim  maturzystom!

        

      • Wyniki konkursu Public Speaking Contest

      • Ogłaszamy wyniki konkursu Public Speaking Contest i zapraszamy nagrodzone uczennice na rozdanie nagród w poniedziałek 30 stycznia na dużej przerwie do sali 210.

       Hanna Tomaszewska- nagroda publiczności i nagroda za społecznie zaangażowany przekaz

       Nela Mogielska- nagroda za najlepszą przemowę i wartość językową

       Alicja Marzęda- nagroda za siłę przekazu i kontakt z publicznością

       Weronika Waśko- nagroda za wrażenie ogólne i kompozycję przemowy

       Michalina Lech- nagroda za oryginalne ujęcie tematu i adekwatne przykłady

       Zuzanna Heciak- nagroda za metaforyczne ujęcie tematu i osobisty przekaz

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i dziękujmy za udział!

        

       Anglistki Żmichowskiej

      • Spotkanie z Profesorem Jerzym Bralczykiem

      • W czwartek 12 stycznia gościliśmy w murach „Żmichowskiej” Profesora Jerzego Bralczyka. Rozmowę z Panem Profesorem prowadziła Pani Ewa Rzeczkowska. W spotkaniu wzięły udział klasy 1s, 2a, 3a i 3s.

       Liczne i cenne dygresje Pana Profesora zaprowadziły nas nie tylko na meandry rdzennej polszczyzny, ale mieliśmy też okazję przekonać się o jego nadzwyczajnej wiedzy na temat zapożyczeń i obcojęzycznych derywacji. Słuchaczom udzieliła się profesorska energia i humor. Tym bardziej liczymy więc na kolejną wizytę w naszej szkole niezwykłego erudyty.

      • Spotkanie z reżyserem Bartoszem Konopką

      • W środę 11 stycznia 2023 roku odbyło się spotkanie młodzieży z klas 4o,4r i 4s z reżyserem Panem Bartoszem Konopką, którego film pt. "Królik po berlińsku" był nominowany do Oskara.

       Rozmawialiśmy o kulisach powstawania filmu, jego tematyce. Z dużym zainteresowaniem spotkały się informacje dotyczące studiów na kierunku reżyserskim. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia.