• Aktualności

      • REKRUTACJA

      • Informujemy, że wnioski można złożyć drogą elektroniczą (wykorzystując ePUAP), jak i osobiście. Jednakże interesantów w sprawie rekrutacji obsługujemy od poniedziałku do piątku między 10:00 - 15:30.

      • Młodzież wspomina 8 maja 1945 r

      • - niemiecka i polska młodzież wspólnie obchodziła rocznicę zakończenia II wojny światowej w Hanowerze. Było to uwieńczenie projektu pod hasłem "Odwaga Cywilna-jakie wartości popierasz?" W wymianie polsko-niemieckiej uczestniczyło 16 uczniów z Niemiec i 8 uczniów naszej szkoły z klasy 3B. Wymianę przygotowała p. prof.  Bożena Godley-Pakuła i p. prof.  Urszula Ratuszyńska.

       https://www.haz.de/lokales/hannover/8-mai-hannover-schueler-erinnern-am-maschsee-an-tag-der-befreiung-YVHCDHRPFRCFDHLS3KRXUV2VHA.html

       Dzień Wyzwolenia

       Uroczystość w Maschsee w Hanowerze: młodzież upamiętnia 8 maja 1945 r.

       W Hanowerze młodzi Niemcy i Polacy uczcili rocznicę zakończenia wojny. Na cmentarzu honorowym w Maschsee uczniowie IGS Südstadt i szkoły św. Urszuli złożyli kwiaty z polskimi gośćmi z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.

        

       Simon Benne

       08.05.2023, godz. 19:00

        

       Hanower.  Jest cicho na cmentarzu honorowym na północnym brzegu Maschsee. Cicha, uroczysta muzyka unosi się nad grobami 386 zamordowanych nazistowskich robotników przymusowych, którzy tu spoczywają. Młodzi Niemcy i Polacy recytują wiersze pisarki Maschy Kaléko i poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku zaledwie 23 lat. Potem kładą razem białe gerbery na znak pamięci.

       Podczas wzruszającego wydarzenia 8 maja ponad 100 osób upamiętniło rocznicę zakończenia wojny w 1945 roku. "Ostatecznie zerwanie z cywilizacją przez narodowych socjalistów mogło zostać zakończone tylko środkami wojskowymi" - powiedział burmistrz Belit Onay. Wezwał do czujności wobec wszelkich form wykluczenia, mowy nienawiści i ekstremizmu. Rosyjska wojna agresji pokazała, jak kruchym konstruktem jest pokój: "Współczujemy ludziom z Ukrainy".  

        

       "Nasze serca są z narodem Ukrainy": Burmistrz Belit Onay podczas uroczystości.

       © Źródło: Rainer Dröse

       W okresie poprzedzającym wydarzenie 16 uczniów z IGS Südstadt i Szkoły św. Urszuli przyjechało do stolicy Polski – dokładnie 80 lat po powstaniu żydowskim w getcie warszawskim. Na zajęciach przygotowujących do wymiany zrekonstruowali także biografie około 50 osób, które zostały deportowane z Hanoweru do getta 31 marca 1942 r.

       Wielkie współczucie: Ponad 100 osób zebrało się na cmentarzu honorowym.

       © Źródło: Rainer Dröse

       Młodzi ludzie odwiedzają Warszawę

       "Podróż była wzruszająca", mówi 18-letnia Helena, "wszyscy naprawdę chcieliśmy tam pojechać, aby poradzić sobie z tym mrocznym rozdziałem naszej historii".

       Ostrzeżenie przed mową nienawiści i ekstremizmem: Burmistrz Onay przemawiał do młodych ludzi.

       © Źródło: Rainer Dröse

       "Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani tematem, jest to część ich tożsamości jako Niemców", mówi nauczyciel historii Friedrich Huneke. Wraz z uczniami z XV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie młodzież z Hanoweru zorganizowała również obchody w Maschsee, podczas których wieńce złożyli m.in. przedstawiciele miasta, regionu i IG Metall.

       Ciche upamiętnienie: Przedstawiciele miasta, regionu i różnych organizacji złożyli wieńce.

       © Źródło: Rainer Dröse

       Znaki pamięci: Uczniowie złożyli białe kwiaty na cmentarzu.

       © Źródło: Rainer Dröse

        

       Burmistrz Onay pochwalił wspólny projekt młodzieżowy, który był współorganizowany przez Time Center for Civil Courage: "Bez poszanowania pamięci", powiedział, "utracimy przyszłość".

        

      • Casting do Żmichowska Śpiewa 7 i pół!

      • Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany rozwojem. Chcesz szlifować swój talent wokalny lub grasz na instrumencie i chcesz się pochwalić swoimi umiejętnościami, zapraszamy Cię do udziału w castingu!

       W tej edycji jest on otwarty dla uczniów Żmichowskiej!

       Proponujemy: możliwość nagrania piosenki w profesjonalnym studiu nagrań, pod okiem najlepszych specjalistów w Polsce. Możliwość reprezentowania szkoły podczas ogólnopolskich konferencji, udział w koncertach w Warszawie oraz za granicą. Udział w audycjach radiowych na żywo w stacjach radiowych o zasięgu ogólnopolskim. Dołączenie do śpiewającej rodziny niezwykłych młodych ludzi, którzy się wspierają.

       Wymagamy: pracowitości, dyspozycyjności, odporności na konstruktywną krytykę, otwartości i ciekawości w odkrywaniu nowych dróg muzycznych.

       Co należy zrobić aby przystąpić do rywalizacji o jedno z 5 miejsc na płycie: wyślij wybraną piosenkę lub utwór instrumentalny w formacie MP3 na adres mailowy (edrobek_miki@wp.pl) do 15 maja 2023 roku.

       Wszystkie nadesłane utwory zostaną poddane ocenie jury w trzy - osobowym składzie. Zwycięzców podamy na stronie szkoły oraz na fb szkolnym już 20 maja.

       Zachęcamy do udziału w castingu!

      • Rajd z okazji 100 urodzin Andrzeja Romockiego

      • W sobotę 15.04 odbyła sie gra terenowa z okazji 100 urodzin Andrzeja Romockiego, porucznika Armii Krajowej odznaczonego orderem Virtuti Militari. Budynek naszej szkoły pełnił istotną rolę w życiu Andrzeja - znajdowała się w nim wówczas szkoła ziemi mazowieckiej, do której uczęszczał, podobnie jak m.in. Jan Rodowicz "Anoda" czy Tadeusz Zawadzki "Zośka". Stanowiska w naszej szkole bacznie pilnowały reprezentantki 2c, Róża Pürschel, Lena Steciuk i Miriam Bartnik, podczas gdy delegatki z 1c, Maria Białkowska, Wiktoria Młynarczyk i Maria de Virion przemierzały Warszawę, dzielnie broniąc dobrego imienia naszej placówki. Owocem ich pracy było wyróżnienie w konkursie.

      • Zakończenie roku klas czwartych

      • Wszystko co dobre kiedyś się kończy...

       W piątek 28 kwietnia 2023r. pożegnaliśmy grupę maturzystów. Było odświętnie i wzruszająco. Wspomnienia, podziękowania i patrzenie z nadzieją w przyszłość. 

       Trzymamy kciuki za Wasze egzaminy maturalne. Nowy etap życia już na Was czeka. Dacie radę.

       POWODZENIA!!!

     • Sukces Naszej Szkoły w Olimpiadzie Artystycznej
      • Sukces Naszej Szkoły w Olimpiadzie Artystycznej

      • Z dumą informujemy, że nasze uczennice

       Alicja Kontkiewicz (3L) i Natalia Radzka (4P)

       odniosły ogromny sukces na XLVII Olimpiadzie Artystycznej 

       Alicja została laureatką Olimpiady (uplasowała się na 6 miejscu), a Natalia jej finalistką.

       Do konkursu uczennice przygotowywał prof. Bogdan Mojkowski.

       Gratulujemy!!!!

     • Sukces Naszej Szkoły w Olimpiadzie Języka Francuskiego
      • Sukces Naszej Szkoły w Olimpiadzie Języka Francuskiego

      • UWAGA SUKCES !!!


        

       Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, że nasi Uczniowie osiągnęli kolejny sukces w Olimpiadzie Języka Francuskiego.

        

       W tegorocznej XLVI Olimpiadzie Języka Francuskiego 2022-2023 

        

       tytuł Laureata otrzymał Antoni Reszka z klasy 2S

        

       tytuł Finalistki otrzymała Emilia Czajkowska  z klasy 2S

        

       tytuł Finalistki otrzymała Emilia Kmiecik  z klasy 3S

        

       tytuł Finalisty otrzymał Hadrian Hobler- Micherski  z klasy 2S

        

       Serdecznie gratulujemy ! Nous sommes fiers de vous !


        

     • ŻmichoVelo 2023
      • ŻmichoVelo 2023

      • Już 1 maja ruszamy z kolejną edycją szkolnej rywalizacji ŻmichoVelo na pokonane kilometry.

       Do zabawy zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły. Przez cały miesiąc będziemy się starali przebyć największą ilość km jeżdżąc na rowerze, rolkach, wrotkach, biegając lub spacerując używając wyłącznie siły własnych mięśni i rejestrując postępy za pomocą aplikacji MapMyRide na urządzeniu mobilnym. Uczestnicy będą klasyfikowani zarówno indywidualnie (dziewczęta, chłopcy) jak i zespołowo (klasowo). Instrukcja dołączenia do zabawy zostanie Wam przesłana przez Librusa. 

       Czy faworyci z ubiegłego roku potwierdzą swoją dominację? 

       Czy nauczyciele ponownie wygrają klasyfikację zespołową? 

       W razie pytań służę pomocą.

       Życzę owocnej rywalizacji.

       Adam Czuba

      • Wymiana polsko-niemiecka

      • W dniach 16-20 kwietnia gościmy w naszej szkole 16 uczniów z Hanoweru, którzyw ramach wymiany polsko-niemieckiej, we współpracy z uczniami klasy 3B realizują w Warszawie projekt pod hasłem "Odwaga cywilna. Jakie wartości wybieram?". 

      • Organizacja zakończenia roku szkolnego dla Maturzystów 28 kwietnia 2023 r.

      • Organizacja zakończenia roku szkolnego dla Maturzystów

       28 kwietnia 2023 r.

        

       Podpis w Księdze Absolwenta:

       Klasa 4K              godz.11:30

       Klasa 4O              godz.11:40

       Klasa 4P               godz.11:50

       Klasa 4R               godz.12:00

       Klasa 4S               godz.12:10

        

       Uroczyste pożegnanie Maturzystów o godz.12:30 w auli

        

     • Przygotowań do wymiany polsko-niemieckiej
      • Przygotowań do wymiany polsko-niemieckiej

      • W ramach przygotowań do wymiany polsko-niemieckiej, klasa 3B uczestniczyła w spacerze edukacyjnym przygotowanym przez Panią Urszulę Ratuszyńską śladami getta warszawskiego. W ramach spaceru byliśmy m. in. przy pozostałościach muru getta przy ul Siennej, przy sadach na Lesznie i przy Pomniku Bohaterów Getta. W ramach projektu młodzież opracowuje posty na Instagrama w języku angielskim, które znajdą się na oficjalnej stronie miasta Hanower poświęconej obchodom 80-lecia Powstania w Gettcie Warszawskim.

       Bożena Godley, klasa 3B

     • ŻmichoKajaki 2023 - Krutynia
      • ŻmichoKajaki 2023 - Krutynia

      • Już w środę startujemy z zapisami na tegoroczną edycję spływu, która odbędzie się w terminie 14-16 czerwca.

       Wszelkie informacje znajdziecie w informacji przesłanej Librusem.

       Zapraszamy.

      • Kandydatów i ich rodziców zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY 12 kwietnia b. r.

      • 16:00 - 19:00

       zwiedzanie szkoły pod opieką uczniów klas pierwszych,

       rozmowy z nauczycielami w pracowniach oraz prezentacje klas

       przy stanowiskach informacyjnych dla kandydatów;

        

       16:30 - 18:30

       lekcje otwarte lub warsztaty prowadzone przez nauczycieli;

        

       17:30 - 18:30

       spotkanie na auli z dyrekcją i nauczycielami.

      • Sukces naszych uczennic w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Literatury Polskiej w Językach Obcych

      • Z radością i dumą ogłaszamy podwójny sukces naszych uczennic w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Literatury Polskiej w Językach Obcych Odpowiednie dać obce słowo.

       Oliwia Żołek z kl. 3s zajęła 1. miejsce brawurowo recytując po francusku fragment „Trans-Atlantyku” W. Gombrowicza

       Helena Bogucka z klasy 0w zajęła 1. miejsce w kategorii język hiszpański z wierszem „Kot w pustym mieszkaniu” W. Szymborskiej.

       Gratulujemy Dziewczynom i życzymy kolejnych językowo-literackich sukcesów!

     • TFAŻ 2023
      • TFAŻ 2023

      • W dniach 30, 31 marca i 1 kwietnia  odbył się w naszej szkole festiwal teatralny TFAŻ 2023.

       Piękne, stylowe dekoracje, kawiarenka z salą kinową, bardzo ciekawe, czasami zaskakujące spektakle. Publiczność tłumnie odwiedziła Żmichowską, można było spotkać również naszych absolwentów, miłośników festiwalu i teatru.

       Bank z nagrodami rozbiło przedstawienie pt. "Wesele", zrealizowane głównie przez młodzież z naszej szkoły.

       Wszystkim nagrodzonym, uczestnikom i organizatorom GRATULUJEMY niezwykle udanej imprezy. 

      • Olimpiada o UE ,,Gwiezdny Krąg"

      • We wtorek 14 marca odbył się w naszej szkole etap szkolny Olimpiady o UE ,,Gwiezdny Krąg".

       Do etapu okręgowego przeszły następujące osoby: 

       z klasy IVO: Anna Drzewiecka oraz Marianna Kinasiewicz,

       z klasy IVR: Małgorzata Bosek, Natalia Zakrzewska, Julia Dębska, Kornelia Dąbrowska, Wiktoria Lubańska, Hanna Kowalska, Marcel de Virion oraz Mateusz Soliwoda.

       Wszystkie te osoby uzyskały wymaganą liczbę punktów - powyżej 27 na 50. 

       Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie okręgowym, który już niebawem - 17 kwietnia. 

      • Wycieczka do Lublina

      • W piątek 24 marca klasy 1E i S wyjechały do Lublina. Zwiedziliśmy Centrum Symulacji Medycznej, które na co dzień kształci studentów kierunków medycznych i farmacji. Zastosowane w CSM manekiny i techniki kształcenia zrobiły na nas wielkie wrażenie. Mogliśmy wykonać RKO, porać krew, a nawet zaintubować „pacjenta”. Odebranie porodu zostawiliśmy jednak profesjonalistom.

       Drugą część wycieczki stanowiło zwiedzanie lubelskiej starówki. Polecamy Wam spacer po pięknie utrzymanych uliczkach i poszukiwanie lubelskich koziołków, Onufrego, Kazika i Stasia. Jak widać na zdjęciach, humory i pogoda nam dopisały.