Aktualności
Obchody 80 rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii
12.06.20246 czerwca delegacja naszej szkoły brała udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. Odbyły się one na Placu Inwalidów przy Pomniku 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Po przemowie Ambasadora Francji w Polsce, Pana Etienne de Poncis, odegraniu hymnów Polski i Francji, zaproszone delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika.
Dnia 6 czerwca b.r. w XV LO obchodziliśmy „Dzień zdrowego Żmichowiaka”.
12.06.2024Oprócz warsztatów, prelekcji i prezentacji na temat zdrowego odżywiania oraz korzyści z uprawiania sportu, został rozegrany mecz piłki siatkowej między uczniami a kadrą pracowników szkoły.
Nie zabrakło pozytywnych emocji! Po zaciętej walce, mecz wygrała kadra pracowników szkoły z wynikiem 2:1
10
Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego
03.06.2024Z radością informujemy, że tegoroczny Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w poniedziałek 17 czerwca. Zapraszamy na koncerty o godzinie 10:00 i 12:00. Lista klas zostanie podana w przyszłym tyogodniu!!!
Olympiades de la Jeunesse
05.06.2024Wydarzenie odbyło się 26 maja, a w nim brały udział Maria Baran i Zofia Zawadzka pod opieką p. Michela Paquet.
9
INFORMACJA DLA OSÓB REKRUTUJĄCYCH SIĘ DO ODDZIAŁÓW DWUJĘZYCZNYCH I KLASY WSTĘPNEJ
03.06.2024Zgodnie z harmonogramem:
Sprawdzian kompetencji językowych dla kandydatów do klas dwujęzycznych odbędzie się 4 czerwca o 9:00 i potrwa do 10:30.
Sprawdzian predyspozycji językowych dla kandydatów do klasy wstępnej odbędzie się 5 czwerca o 15:00 i potrwa do 16:30
Prosimy o przybycie co najmniej 30 minut przed egzaminem z legitymacją szkolną i długopisem
WYMIANA POLSKO-BELGIJSKA
27.05.2024W marcu odbyła się pierwsza część wymiany między klasą 3s, a uczniami belgijskiego Collège Sartay. Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność gościć w swoich domach rówieśników z Liège. Głównym tematem tej wizyty było poznanie historii Żydów polskich (zwłaszcza podczas okresu II Wojny Światowej) oraz oczywiście pogłębienie znajomości języka francuskiego przez uczniów naszej szkoły. Już pierwszego dnia wspólnie zwiedziliśmy muzeum Polin, a nazajutrz odbyliśmy spacer po Muranowie, czyli po obszarze dawnego getta oraz w ramach zajęć integracyjnych nauczyliśmy Belgów paru polskich łamańców językowych. Z kolei w środę wyjechaliśmy wspólnie do Krakowa. Podczas tej trzydniowej wycieczki w Małopolsce, uczniowie obu szkół zwiedzili krakowskie stare miasto, żydowską dzielnicę Kazimierz, muzeum Schindlera, Wawel oraz muzeum dawnego obozu zagłady Auschwitz. Po powrocie do Warszawy, ostatniego dnia, b
Głosowanie na szkoły trwa! Projekt „Przerwij krąg przemocy”
27.05.2024Głosowanie trwa od 20 maja do 2 czerwca 2024 r., poniżej (w linku) zamieszczony został plakat, w którym znajduje się kod QR - kod QR przeniesie Państwa do strony gdzie można oddać głos.
Etap składania wniosków w formie stacjonarnej
22.05.2024WNIOSKI OSOBIŚCIE MOŻNA ZŁOŻYĆ OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU MIĘDZY 9:00 - 15:00.
POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH
07.05.202426 kwietnia 2024 roku pożegnaliśmy kolejny rocznik maturzystów. Były świadectwa, nagrody, podziękowania, wzruszenia, kwiaty. Trzymamy kciuki za Wasze egzaminy maturalne i plany na przyszłość.
I prosimy: – NIE ZAPOMINAJCIE O ŻMICHOWSKIEJ!
Wykład o Belgii
30.04.2024W dniu 23 kwietnia klasy 3L i 3S udały się do Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego,gdzie uczestniczyły w wykładzie na temat Belgii, który wygłosiła pani Pascale Peeters z Zakładu Dydaktyki Języków Romańskich. Nasi uczniowie otrzymali wiele ciekawych informacji na temat historii, geografii, kultury oraz kuchni Królestwa Belgii, którego dewiza brzmi ”L’union fait la force”. Zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że małżonka aktualnego króla Belgów ma polskie korzenie. Dowiedzieliśmy się także, iż prawdą jest, że z księżyca widoczne są doskonale oświetlone autostrady w Belgii. Bardzo dziękujemy pani Pascale Peeters za ten pasjonujący wykład !
Spotkanie z panią Marie-Hélène Lafon
25.04.2024W dniu 17.04.2024 mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole panią Marie-Hélène Lafon, wybitną francuską pisarkę, laureatkę wielu nagród literackich, w tym Prix Renaudot. Jej powieści zostały przetłumaczone na wiele języków, także na język polski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 3L oraz uczniowie Lycée Français de Varsovie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Instytutu Francuskiego. Uczniowie zadali Autorce wiele pytań, na które z pasją odpowiadała. Dowiedzieliśmy się między innymi, skąd Pisarka czerpie pomysły na swoje powieści, jak wygląda proces twórczy, dlaczego w jej powieściach nie pojawiają się dialogi i skąd wzięło się jej zainteresowanie dla Cézanne’a. Zachęcamy do lektury powieści Marie-Hélène Lafon!
Uwaga sukces!!!
24.04.2024Oliwia Czuchryta - uczennica klasy humanistycznej 4a pod opieką merytoryczną P. dr Zuzanny Lipke przeszła pomyślnie wiele trudnych sprawdzianów i została finalistką tegorocznej LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Ten ogromny sukces Oliwii jest rezultatem jej pasji i zainteresowań rozwijanych dzięki systematycznej pracy, zgłębianiu lektur obowiązkowych, jak i własnych, chętnie wybieranych indywidualnie. Entuzjazm Oliwii, ciężka praca, samokształcenie, rozliczne aktywności artystyczne w przedstawieniach szkolnych (m.in. spektakl Wesele) przyniosły jej upragnione wyróżnienie w postaci zwolnienia z egzaminów maturalnych z języka polskiego.
Projekt "Spotkania z filozofią"
24.04.2024W XV LO w drugim semestrze od 22 lutego do 24 kwietnia 2024r. został przeprowadzony pomyślnie, choć bez rozgłosu projekt pt. „Spotkania z filozofią”.
Ten śmiały pomysł był rezultatem współpracy dwójki pasjonatów z warszawskiej uczelni i warszawskiego liceum. Organizatorami projektu byli dr Marcin Trepczyński - adiunkt na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Zuzanna Lipke – nauczycielka języka polskiego i filozofii w naszej szkole. Audytorium głównym projektu zostali wiernie uczniowie klasy humanistycznej 4a (wychowawczyni Ewa Furmańska), ale często odwiedzali sale wykładowe zainteresowani uczniowie z innych klas.
Szeroką problematykę filozoficzną podjęli wykładowcy z Wydziału Filozofii UW:
Zwycięstwo w Warszawskiej Lidze Debatanckiej
23.04.2024Już od kilku miesięcy działa prężnie w naszej szkole kółko debatanckie w ramach którego Drużyna Żmichowskiej przygotowuje się do debat w Warszawskiej Lidze Debatanckiej. Z radością informujemy, że ostatnią debatę z 19 kwietnia nasza drużyna wygrała. Martyna Wierzbicka, Aleksandra Patyna, Karolina Braune z klasy IIA oraz Tudor Luft z klasy IVL pokonali na argumenty drużynę z Liceum im. P. Jasienicy skutecznie broniąc tezy iż należy przyznać Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości narzędzia do samodzielnego egzekwowania kar nakładanych na państwa (np. grzywny za nieprzestrzeganie przepisów, wydalenie z MTS, międzynarodowe zalecenia dotyczące sankcji gospodarczych lub wojskowych). Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy.
Relacja - Debata historyczna - 19 kwietnia 2024 r.
23.04.2024W piątek 19 kwietnia 2024 r nastąpiło zakończenie projektu ,,Proste pytania, trudne odpowiedzi’’ realizowanego we współpracy z Fundacją Bez Wizy. Klasa II C przez cały rok szkolny na cyklicznych warsztatach ćwiczyła trudną sztukę argumentowania i występów publicznych. Zwieńczeniem tego projektu było przygotowanie pokazowej debaty oksfordzkiej przed licznie zgromadzoną publicznością. Uczniowie i uczennice podzieleni na dwie drużyny - propozycji i opozycji - musieli odnieść się do następującej tezy: ,,Historii należy uczyć głównie z perspektywy zwykłych ludzi, a nie wybitnych jednostek’’. Głosami publiczności oraz sędziego - wygrała drużyna propozycji w składzie: Zofia Rosińska, Szymon Kołodziejczyk, Zuzanna Okoń oraz Hanna Kotowska. W drużynie opozycji dzielnie debatowali: Szymon Kadlewicz, Antoni Woźniak, Mikołaj Chmielewski oraz Piotr Szymanek. W roli sędziów wystąpiły następujące kl
Dnia 22 kwietnia b.r. gościliśmy w naszej szkole uczestniczkę Powstania Warszawskiego p. Halinę Bieżan – Glonek ps. „Lalunia”.
22.04.2024W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych i pracownicy szkoły. Wysłuchaliśmy opowieści o życiu w Warszawie podczas okupacji, a zwłaszcza w czasie Powstania Warszawskiego.
Serdecznie dziękujemy naszemu Szacownemu Gościowi za spotkanie i żywą lekcję historii.
Zostaliśmy zaproszeni do Domu Powstańca, a na koniec p. Halina pożegnała się z nami słowami: „Kocham was”.
Spotkanie z reżyserem Maciejem Wojtyszko
19.04.2024Z okazji zakończenia TFAŻ-y 18 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z reżyserem Maciejem Wojtyszko, które prowadziły Fela Partum z kl.1S i Zosia Perchuć z kl.4A.
Nasz gość opowiedział o swojej drodze zawodowej oraz o kulisach pracy z aktorami w filmie i teatrze. A wszystko to okraszone anegdotami.
TFAŻ 2024
19.04.2024W dniach 11-13 kwietnia 2024 r. odbyła się 18 edycja TFAŻ-y (Teatralnego Festiwalu Amatorskiego Żmichowskiej). Na wydarzenie tłumnie przybyło wielu pasjonatów teatru, w tym nasi absolwenci, którzy nie przestają wracać do szkolnej tradycji. Szczególnie duża obecność publiczności przypadła na piątek, kiedy odbył się spektakl „Rumram”, który zdobył największą ilość nagród. To przedstawienie zostało zrealizowane po części przez utalentowanych uczniów Żmichowskiej. Nie zabrakło najwyższej klasy gry aktorskiej, pięknych dekoracji i niezawodnej organizacji. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, uczestnikom i organizatorom.
Kalendarz
- sty
- 20
- Wystawienie ocen za 1. półrocze
- 20.01.
- Inne wydarzenie
- sty
- 20
- Zakończenie 1. półrocza
- 20.01.
- Inne wydarzenie
- sty
- 22
- Zebranie Rady Pedagogicznej – klasyfikacja za 1. półrocze
- 22.01.
15:00-18:00 - Inne wydarzenie
- 22.01.
- sty
- 22
- Spotkania wychowawców z rodzicami – w szkole w wyznaczonych salach;
- 22.01.
18:00-19:00 - Inne wydarzenie
- 22.01.
- sty
- 23
- Zebranie Rady Pedagogicznej – zatwierdzenie klasyfikacji
- 23.01.
13:40-14:00 - Inne wydarzenie
- 23.01.
- sty
- 25
- Studniówka
- 25.01.
- Inne wydarzenie
- sty
- 29
- Próbny egzamin maturalny z języka francuskiego dla uczniów klas 4L i 4S
- 29.01.
- Inne wydarzenie
- lut
- 03
- Ferie zimowe
- 03.-13.02.
- Inne wydarzenie