• Aktualności

      • Pożegnanie

      • Wyrazy współczucia z powodu odejścia Ukochanej Mamy dla koleżaniki Justyny Dudkiewicz.

       Społeczność XV LO 

      • REKRUTACJA - INFORMACJA

      •  

       Uwaga Kandydaci do klasy wstępnej 0W

       Sprawdzian predyspozycji językowych odbędzie się dn. 6 czerwca b.r.  (wtorek) o godz.15:00 w budynku szkoły.

       Na sprawdzian należy zgłosić się pół godziny przed rozpoczęciem z legitymacją (lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość)  i długopisem.

        

        

        

       Uwaga Kandydaci do klas dwujęzycznych FL i FS

       Sprawdzian kompetencji językowych odbędzie się dn. 6 czerwca b.r.  (wtorek) o godz.9:30 w budynku szkoły.

       Na sprawdzian należy zgłosić się pół godziny przed rozpoczęciem z legitymacją (lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość)  i długopisem.

      • Żmichowska Śpiewa na 54 sympozjum naukowym w Ustroniu

      • Uczestnicy projektu Żmichowska Śpiewa spędzili piątek sobotę i niedzielę 12, 13 i 14 maja na 54. sympozjum naukowym w Ustroniu. Zaproszenie na to wydarzenie otrzymaliśmy od jednego z najwybitniejszych ekonomistów w Polsce, Profesora Jerzego Hausnera. Koncert młodzieży z naszej szkoły był niespodzianką dla uczestników sympozjum. Udaną niespodzianką. Poza występem mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych prelekcji. Spotkać prezesów największych firm w Polsce. Zachwycić się wykładem mistrzowskim Profesora Adama Rotfelda na temat sytuacji w Ukrainie. Uczestniczyć w koncercie Pavlopavo oraz śpiewograniu. Znaleźliśmy też czas na spacer po Beskidach. Liczne kontakty nawiązane podczas sympozjum zaowocują już niedługo kolejnymi koncertami.

      • Sukces w Konkursie Tłumaczeniowym Mot-à-mot!

      • Z radością ogłaszamy sukces naszych uczennic w Konkursie Tłumaczeniowym Mot-à-mot! Alicja Klimska z 3L zajęła pierwsze miejsce, a Oliwia Żołek z 3S zdobyła wyróżnienie.

       Gratulacje Dziewczyny, jesteśmy z Was bardzo dumni!

     • Spływ Kajakowy ŻmichoKajaki - Krutynia 2023 WAŻNE!!!
      • Spływ Kajakowy ŻmichoKajaki - Krutynia 2023 WAŻNE!!!

      • UWAGA!

       Spotkanie organizacyjne dla wszystkich uczestników tegorocznego szkolnego spływu kajakowego ŻmichoKajaki - Krutynia 2023 odbędzie się 25 maja na przerwie o 13:40 w sali gimnastycznej na Ip. Spotkanie jest obowiązkowe.

      • REKRUTACJA - INFORMACJA DOT. KLASY HUMANISTYCZNEJ OGÓLNODOSTĘPNEJ

      • Szanowni Państwo,

       Uprzejmie informujemy, że oddział 1A jest podzielony na 3 grupy rekrutacyjne z rozszerzeniami odpowiednio z : historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie. System jednak umożliwi Państwu jedynie logowanie się do oddziału 1A bez możliwości wyboru rozszerzenia. Dlatego na stronie szkoły w zakładce rekrutacja zamieściliśmy dla Państwa formularz, poprzez który możecie Państwo dokonać wyboru rozszerzenia i ustawić swoje preferencje rozszerzeń w kolejności od 1 do 3.

       Prosimy o pobranie formularza i złożenie go razem z dokumentami (kopie świadectwa i wyników egzaminu ósmoklasisty).

       DEKLARACJA_WYBORU_GRUPY_REKRUTACYJNEJ.pdf

      • REKRUTACJA - INFORMACJA DOT. KLASY HUMANISTYCZNEJ DWUJĘZYCZNEJ

      • Szanowni Państwo,

       Uprzejmie informujemy, że ze względu na wymogi elektronicznego systemu rekrutacji oddział humanistyczny dwujęzyczny został oznaczony symbolem 1F/L. W klasie 1F/L proponujemy 3 możliwe rozszerzenia : historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie. System jednak umożliwi Państwu jedynie logowanie się do oddziału 1F/L bez możliwości wyboru trzeciego rozszerzenia. Dlatego na stronie szkoły w zakładce rekrutacja zamieściliśmy dla Państwa formularz, poprzez który możecie Państwo dokonać wyboru rozszerzenia i ustawić swoje preferencje rozszerzeń w kolejności od 1 do 3.

       Prosimy o pobranie formularza i złożenie go razem z dokumentami (kopie świadectwa i wyników egzaminu ósmoklasisty).

       DEKLARACJA_WYBORU_GRUPY_REKRUTACYJNEJ.pdf

      • Oswoić Stres, Uwolnić Potencjał

      • Oswoić Stres, Uwolnić Potencjał to projekt skierowany do szkół średnich zwiększający świadomość w zakresie samoregulacji (radzenia sobie ze stresem) oraz umiejętności poznawczych takich jak uwaga, organizacja, ustalanie celów itp. Projekt będzie realizowany w klasach trzecich. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Q Zmianom realizującego projekt: KLIKNIJ

      • REKRUTACJA

      • Informujemy, że wnioski można złożyć drogą elektroniczą (wykorzystując ePUAP), jak i osobiście. Jednakże interesantów w sprawie rekrutacji obsługujemy od poniedziałku do piątku między 10:00 - 15:30.

      • Młodzież wspomina 8 maja 1945 r

      • - niemiecka i polska młodzież wspólnie obchodziła rocznicę zakończenia II wojny światowej w Hanowerze. Było to uwieńczenie projektu pod hasłem "Odwaga Cywilna-jakie wartości popierasz?" W wymianie polsko-niemieckiej uczestniczyło 16 uczniów z Niemiec i 8 uczniów naszej szkoły z klasy 3B. Wymianę przygotowała p. prof.  Bożena Godley-Pakuła i p. prof.  Urszula Ratuszyńska.

       https://www.haz.de/lokales/hannover/8-mai-hannover-schueler-erinnern-am-maschsee-an-tag-der-befreiung-YVHCDHRPFRCFDHLS3KRXUV2VHA.html

       Dzień Wyzwolenia

       Uroczystość w Maschsee w Hanowerze: młodzież upamiętnia 8 maja 1945 r.

       W Hanowerze młodzi Niemcy i Polacy uczcili rocznicę zakończenia wojny. Na cmentarzu honorowym w Maschsee uczniowie IGS Südstadt i szkoły św. Urszuli złożyli kwiaty z polskimi gośćmi z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.

        

       Simon Benne

       08.05.2023, godz. 19:00

        

       Hanower.  Jest cicho na cmentarzu honorowym na północnym brzegu Maschsee. Cicha, uroczysta muzyka unosi się nad grobami 386 zamordowanych nazistowskich robotników przymusowych, którzy tu spoczywają. Młodzi Niemcy i Polacy recytują wiersze pisarki Maschy Kaléko i poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku zaledwie 23 lat. Potem kładą razem białe gerbery na znak pamięci.

       Podczas wzruszającego wydarzenia 8 maja ponad 100 osób upamiętniło rocznicę zakończenia wojny w 1945 roku. "Ostatecznie zerwanie z cywilizacją przez narodowych socjalistów mogło zostać zakończone tylko środkami wojskowymi" - powiedział burmistrz Belit Onay. Wezwał do czujności wobec wszelkich form wykluczenia, mowy nienawiści i ekstremizmu. Rosyjska wojna agresji pokazała, jak kruchym konstruktem jest pokój: "Współczujemy ludziom z Ukrainy".  

        

       "Nasze serca są z narodem Ukrainy": Burmistrz Belit Onay podczas uroczystości.

       © Źródło: Rainer Dröse

       W okresie poprzedzającym wydarzenie 16 uczniów z IGS Südstadt i Szkoły św. Urszuli przyjechało do stolicy Polski – dokładnie 80 lat po powstaniu żydowskim w getcie warszawskim. Na zajęciach przygotowujących do wymiany zrekonstruowali także biografie około 50 osób, które zostały deportowane z Hanoweru do getta 31 marca 1942 r.

       Wielkie współczucie: Ponad 100 osób zebrało się na cmentarzu honorowym.

       © Źródło: Rainer Dröse

       Młodzi ludzie odwiedzają Warszawę

       "Podróż była wzruszająca", mówi 18-letnia Helena, "wszyscy naprawdę chcieliśmy tam pojechać, aby poradzić sobie z tym mrocznym rozdziałem naszej historii".

       Ostrzeżenie przed mową nienawiści i ekstremizmem: Burmistrz Onay przemawiał do młodych ludzi.

       © Źródło: Rainer Dröse

       "Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani tematem, jest to część ich tożsamości jako Niemców", mówi nauczyciel historii Friedrich Huneke. Wraz z uczniami z XV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie młodzież z Hanoweru zorganizowała również obchody w Maschsee, podczas których wieńce złożyli m.in. przedstawiciele miasta, regionu i IG Metall.

       Ciche upamiętnienie: Przedstawiciele miasta, regionu i różnych organizacji złożyli wieńce.

       © Źródło: Rainer Dröse

       Znaki pamięci: Uczniowie złożyli białe kwiaty na cmentarzu.

       © Źródło: Rainer Dröse

        

       Burmistrz Onay pochwalił wspólny projekt młodzieżowy, który był współorganizowany przez Time Center for Civil Courage: "Bez poszanowania pamięci", powiedział, "utracimy przyszłość".

        

      • Casting do Żmichowska Śpiewa 7 i pół!

      • Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany rozwojem. Chcesz szlifować swój talent wokalny lub grasz na instrumencie i chcesz się pochwalić swoimi umiejętnościami, zapraszamy Cię do udziału w castingu!

       W tej edycji jest on otwarty dla uczniów Żmichowskiej!

       Proponujemy: możliwość nagrania piosenki w profesjonalnym studiu nagrań, pod okiem najlepszych specjalistów w Polsce. Możliwość reprezentowania szkoły podczas ogólnopolskich konferencji, udział w koncertach w Warszawie oraz za granicą. Udział w audycjach radiowych na żywo w stacjach radiowych o zasięgu ogólnopolskim. Dołączenie do śpiewającej rodziny niezwykłych młodych ludzi, którzy się wspierają.

       Wymagamy: pracowitości, dyspozycyjności, odporności na konstruktywną krytykę, otwartości i ciekawości w odkrywaniu nowych dróg muzycznych.

       Co należy zrobić aby przystąpić do rywalizacji o jedno z 5 miejsc na płycie: wyślij wybraną piosenkę lub utwór instrumentalny w formacie MP3 na adres mailowy (edrobek_miki@wp.pl) do 15 maja 2023 roku.

       Wszystkie nadesłane utwory zostaną poddane ocenie jury w trzy - osobowym składzie. Zwycięzców podamy na stronie szkoły oraz na fb szkolnym już 20 maja.

       Zachęcamy do udziału w castingu!

      • Rajd z okazji 100 urodzin Andrzeja Romockiego

      • W sobotę 15.04 odbyła sie gra terenowa z okazji 100 urodzin Andrzeja Romockiego, porucznika Armii Krajowej odznaczonego orderem Virtuti Militari. Budynek naszej szkoły pełnił istotną rolę w życiu Andrzeja - znajdowała się w nim wówczas szkoła ziemi mazowieckiej, do której uczęszczał, podobnie jak m.in. Jan Rodowicz "Anoda" czy Tadeusz Zawadzki "Zośka". Stanowiska w naszej szkole bacznie pilnowały reprezentantki 2c, Róża Pürschel, Lena Steciuk i Miriam Bartnik, podczas gdy delegatki z 1c, Maria Białkowska, Wiktoria Młynarczyk i Maria de Virion przemierzały Warszawę, dzielnie broniąc dobrego imienia naszej placówki. Owocem ich pracy było wyróżnienie w konkursie.

      • Zakończenie roku klas czwartych

      • Wszystko co dobre kiedyś się kończy...

       W piątek 28 kwietnia 2023r. pożegnaliśmy grupę maturzystów. Było odświętnie i wzruszająco. Wspomnienia, podziękowania i patrzenie z nadzieją w przyszłość. 

       Trzymamy kciuki za Wasze egzaminy maturalne. Nowy etap życia już na Was czeka. Dacie radę.

       POWODZENIA!!!