W środę młodzież i profesorowie Żmichowskiej mieli szansę spotkać się z Prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim. Prezydent ciekawie i bardzo rzeczowo odpowiadał na pytania prowadzących jak i uczestniczących w spotkaniu uczniów. Dotyczyły one zarówno przyszłości Warszawy, ekologii, ocieplającego się klimatu, książek, muzyki oraz kultury. Rafał Trzaskowski wielokrotnie podkreślał ogromną wagę edukacji, doceniania pracy nauczycieli, nauki języków obcych, która w naszej szkole jest szczególnie ważna. Namawiał młodzież do poszukiwania prawdziwych informacji w zalewającej nas fali dezinformacji, sprawdzania źródeł i uczenia się przez całe życie. Cierpliwie pozował też z uczniami oraz nauczycielami do zdjęć. Odwiedził również naszą bibliotekę szkolną. To było ciekawe i bardzo inspirujące spotkanie. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas Panie Prezydencie!
Archiwum Aktualności
Spotkanie z Prezydentem Warszawy
- 14
Wspieramy dzieciństwo bez przemocy!
Obóz naukowy dla przyrodników – Jura 2024. Co się działo?
Działo się, oj, działo! Wyobraźcie sobie: druga połowa września, błękitne niebo lekko spocone od słońca, zielone plenery udekorowane przez naturę wapiennymi skałkami i Żmichowiacy ze sprzętem do badań terenowych w rękach… Uczestnicy obozu zaliczyli niezłe żerowanie na szeroko pojętej wiedzy biologicznej (zoologia, botanika, ekologia, ochrona przyrody, ewolucjonizm, inżynieria genetyczna), a także paleontologicznej, geograficznej i geologicznej. Chętnych było tak dużo, że obóz musiał się odbyć w dwóch turnusach. Turnus I dla klas 3S i 4S pod batutą prof. Magdaleny Żaboklickiej opanował Ojców, spenetrował spory fragment Jury Krakowsko-Częstochowskiej z Ojcowskim Parkiem Narodowym (OPN) na czele i nawet zawadził o Kraków. Turnus II dla klas 2E i 3E zorganizowany przez prof. Agatę Konopińską założył bazę w jurajskich Domaniewicach i operował w OPN, jurajskich lasach oraz na Pustyni Błędowskiej. Różnorodne zajęcia, głównie typu open-air, odbywały się od wschodu do zachodu słońca – ale spokojnie, bez paniki: z przerwą na lunch dłuższą niż w szkole!
Na szlakach najmniejszego parku narodowego Polski
OPN jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych parków narodowych Polski. Gości częstuje wspaniałymi widokami ze szlaków poprowadzonych w rejonie dwóch dolin: Prądnika i Sąspowskiej. Jest to miejsce idealne, by studiować różnorodne formy krasowe, np. ostańce, tunele, jaskinie i wywierzyska. Kto by pomyślał, że rzeźbiarze natury, woda i wiatr, mogą wyczarować z wapienia takie cuda! Szlak zielony przez Górę Koronną i Okopy pokazał Żmichowiakom, że przyroda nieożywiona i ożywiona stanowią jedną całość, w której liczy się każdy kamień, każdy rów, każde drzewo i każdy opadły liść. Przy okazji wyszło na jaw, że siedzenie na kanapie z komórką w dłoni nie jest dobrym przygotowaniem do poważniejszego penetrowania pięknych zakątków przyrody. 10-kilometrowa górska trasa zazieleniła niejedno żmichowiackie oblicze… ale warto było. W otulinie parku Żmichowiacy odwiedzili też okazałą Jaskinię Nietoperzową, która grała w filmie „Ogniem i mieczem”. Tu wyszło na jaw, że śpiące w jaskini nietoperze (podkowce małe) wyglądają jak zwisające z sufitu… suszone śliwki. Z kolei te jeszcze nie śpiące prezentowały się jak latające śliwki świeże. Pomimo determinacji i włożonego wysiłku oznaczenie gatunków nietoperzy machających skrzydłami okazało się wyzwaniem ponad ludzkie siły. Ale parę hipotez padło.
Od słupka do słupka
Atrakcyjną formą zwiedzania OPN był rajd terenowy „Ojców Trophy”. Trzeba było w jak najkrótszym czasie odnaleźć z pomocą wskazówek i busoli 28 słupków, niejednokrotnie perfidnie ukrytych w chaszczach, no i rozwiązać poprawnie jak najwięcej zadań biologicznych i geograficznych. Posługiwanie się busolą przyniosło sporo śmiechu, ale również konsternacji, bo któż może wiedzieć, czy na trasie rajdu kolejny słupek jednak nie został wbity złośliwie w bagno albo czy rzeki nie należy przekraczać właśnie obok mostu, zamiast po moście? Z rozpoznawaniem gatunków drzew i roślin inwazyjnych nie było problemu, bo wcześniej młodzież została przeszkolona, i to w dwóch językach: po polsku i Braillem. Gromadne rysowanie mapy terenu spowodowało przejście wszystkich nerwicowców w stan wzbudzony: nie mogli ustać w miejscu, bo przecież trzeba było się spieszyć! W końcu pod górkę – a należało zdobyć nie byle jaką Złotą Górę, z wierzchołkiem 0,5 km nad poziomem morza. Mówiąc krótko, Żmichowiacy pruli biegiem przez lasy i góry. I to był bardzo ważny aspekt zdrowotny rajdu :)
Poszukiwacze śmieci
Pewnego słonecznego poranka obozowicze przeprowadzili pod kierunkiem specjalistów z OPN kompleksowe badanie wody w Prądniku. Badane były parametry fizyczne rzeki, wskaźniki chemiczne czystości wody, a na brzegu i w nurcie fauna, flora oraz… śmieci. Niektórzy żmichobadacze tak się zaangażowali, że zrzucali ubranie i wskakiwali do wody, która o tej porze roku mogłaby być stosowana zamiennie z karą chłosty. O dziwo, „w praniu” okazało się, że łatwiej jest złapać w siatkę rozmaite bezkręgowce wodne i je zidentyfikować, niż ustalić szerokość rzeki albo zmierzyć pH wody za pomocą papierka wskaźnikowego. Najwięcej czasu zajęło poszukiwanie śmieci, bo – można wierzyć albo nie – nigdzie ich nie było. Zaaferowani Żmichowiacy biegali z miejsca na miejsce, zaglądali pod każde źdźbło i odwalali kamienie leżące w nurcie – na próżno. Szkoda, że nikt im nie powiedział, że dwie godziny wcześniej profesjonalni zbieracze usunęli z koryta rzeki dwa kontenery śmieci… Pomimo tych wszystkich perturbacji na podstawie uzyskanych wyników Prądnik został uznany za kompleksowo przebadany i uzyskał tytuł rzeki czystej.
Na amonity!
W późnokredowych wapieniach jurajskich nie brakuje zakonserwowanych śladów dawnego życia i skamieniałości daje się znaleźć całkiem łatwo, gdy przewodnik poprowadzi w odpowiednie miejsce. Żmichowiacy entuzjastycznie ruszyli do boju z młotkiem geologicznym (niestety tylko jednym, przez co nastrój bitewny tylko się wzmógł, bo wszyscy chcieli pomłotkować osobiście i wybuchło parę sprzeczek). Każdy coś znalazł, a najczęściej były to – uwaga, uwaga – amonity. Pani profesor Żaboklicka znalazła też przystojnego ramienionoga (po prostu Adonisa!), a pani profesor Konopińska uroczą gąbkę sprzed 150 milionów lat. Minus był taki, że po tych żmichowiackich poszukiwaniach młotek pani przewodnik wyglądał jak wyciągnięty spod walca drogowego. Kierowca autokaru też nie miał za wesołej miny, wioząc po jurajskich szosach tonę kamieni. Na szczęście rozumiał, że to przenajświętsze trofea i nie ma mowy o ich wyrzuceniu.
Motylarnia – egzotycznie i romantycznie
W miejscowości Ulina Wielka otwarto niedawno nietypowy park edurozrywki, urządzony w dawnym kamieniołomie. Tam Żmichowiacy wzięli lekcję geologii i rysowali w terenie profile litostratygraficzne, zaś po pracy uruchamiali specjalnymi przyciskami sztuczne gejzery (co raczej powinno mieć miejsce w Śmigus-Dyngus, jako że gejzery pozostawiły na ubraniach wszystkich zgromadzonych niewiele suchych nitek). Przebojem okazała się jednak maleńka motylarnia, w której nie tylko można było brać do ręki żywe poczwarki oraz egzotyczne owady, i nie tylko oglądać pod binokularem swoiste „dzieło sztuki”, łuseczkowatą powierzchnię motylich skrzydeł, ale także można było natrzeć dłonie plastrami pomarańczy… A po co? Po to, żeby siadały na nich motyle. I siadały! Było bardzo romantycznie, a przy okazji bardzo duszno, bo w motylarniach panuje klimat tropikalny. Zajęcia uzupełniły ciekawe opowieści o życiu, rozmnażaniu i hodowli motyli. Okazało się, że wewnątrz poczwarki przeobrażający się osobnik najpierw się całkowicie rozpuszcza, a potem z tej „zupki” buduje się ciało dorosłego, skrzydlatego motyla. Jeśli ktoś wcześniej nie wierzył w cuda, to na warsztatach motylowych w Ulinie Wielkiej nie miał wyjścia, musiał uwierzyć.
Na ratunek Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska ma walory przyrodnicze tak cenne, że aż bezcenne – dlatego nie można dopuścić do jej zarastania. Tymczasem las okalający pustynię chętnie wkracza na połacie piasku, niszcząc murawy napiaskowe i formy eoliczne (czyli naturalne rzeźby z piasku). Stopień zalesienia pustyni musi być systematycznie monitorowany i w razie potrzeby organizuje się jej odlesianie, to znaczy wyrywanie siewek i młodych drzewek oraz krzewów. Gmina Klucze zezwoliła Żmichowiakom z II turnusu na przeprowadzenie badań terenowych na Pustyni Błędowskiej, prosząc w zamian o ich wyniki, które mają być dołączone do dokumentacji stanu rzeczy. Na terenie wskazanym przez gminę, w wyznaczonych kwadratowych obszarach badawczych, żmichobadacze liczyli i identyfikowali siewki oraz młode drzewka i krzewy, oceniali też stopień pokrycia powierzchni roślinami zielnymi. W identyfikacji gatunków pomagały zainstalowane na komórkach ogólnodostępne aplikacje botaniczne. Wniosek był klarowny: na razie Pustynia Błędowska nie wymaga interwencji oddziałów odlesiania. Żmichowiacy zbadali też interesujący gatunek trawy, szczotlichę siwą, pod kątem jej adaptacji do życia na pustyni. Okazało się, że każdy osobnik tej trawy wykształca pod ziemią z korzeni tzw. kolumnę przeżycia. Po badaniu wykopane osobniki trzeba było z powrotem zasadzić w piasku, żeby było „eko”.
Elektroforeza i antropogeneza nie byle gdzie, bo na UJ
Turnus II zawitał do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, gdzie odbyły się bardzo ciekawe dla biologów warsztaty. Po pierwsze – elektroforeza. Warsztaty były okazją do poznania terminologii biotechnologicznej, praktycznych zastosowań elektroforezy i przede wszystkim do samodzielnego wykonania elektroforezy DNA z użyciem najnowocześniejszego sprzętu i w asyście prowadzącego, który w ciekawy i jednocześnie przystępny sposób wprowadził uczniów w meandry tej techniki. Po drugie – wystawa edukacyjna. Od szczątków wieloryba po ludzkie czaszki po udanych i nieudanych trepanacjach… ta wystawa to istna kopalnia niezwykłych okazów, a nasi przewodnicy dzielili się chętnie nietuzinkowymi faktami. Dlaczego wielorybięta nie ssą mleka matki? Kim tak naprawdę są dodo i waran z komodo? Jak rozpoznać typ urazu głowy po śladach na czaszce? To tylko część ciekawostek, które poznaliśmy podczas zwiedzania tego prawdziwego gabinetu osobliwości. I po trzecie - można się było przejść… spacerkiem po antropogenezie. Bliskie spotkanie, choć trudno właściwie określić, którego stopnia… Spędziliśmy ponad godzinę w otoczeniu dawno wymarłych kuzynów i przodków i wydało nam się to stanowczo za krótko by poznać zawiłe losy ardipiteków, australopiteków, neandertalczyków… na szczęście wrócimy do tych zagadnień na lekcjach z antropogenezy.
Odliczamy już czas do następnego, wiosennego obozu!
Opracowanie i zdjęcia: p.prof. Agata Konopińska, p.prof. Magdalena Żaboklicka.
Pamiętamy o patronce
Z okazji zbliżającego się 1 listopada 2C odwiedziła groby: patronki N. Żmichowskiej i założycielki naszej szkoły T. Męczkowskiej.
Dziękujemy prof. Ratuszyńskiej za ciekawą opowieść o obydwu emancypantkach i feministkach. Anna Janaszek-Seydlitz
3
Zmiany w planie lekcji od 28.10.2024
Koszykówka - Warszawska Olimpiada Młodzieży
W piątek 18 września odbyły się zawody z koszykówki w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Męska drużyna Żmichowskiej w pierwszym meczu dzielnie walczyła z LXII Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa. Pomimo porażki w pierwszym meczu drużyna Żmichowskiej nie poddała się i wygrała z II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater. Trzeci mecz był pokazem walki i nieustępliwości - pojedynek z XVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego zakończył się porażką Żmichowiaków.
Serdeczne podziękowania dla reprezentantów Żmichowskiej. Doceniamy wysiłek i emocje włożone w zawody koszykarskie.
6
Odeszła Wanda Kucharczuk
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 14 października zmarła Pani Wanda Kucharczuk - wieloletnia nauczycielka języka angielskiego w naszej szkole.
Pogrzeb odbędzie się 21.10.2024 o godz.10.30 na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie
Rodzinie składamy wyrazy współczucia
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność XV Liceum Narcyzy Żmichowskiej
KONDOLENCJE
Naszej Koleżance
- Pani Izabeli Gac -
składamy najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Męża.
Dyrekcja i Pracownicy XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej
Ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz klasy wstępnej
Jedną z tradycji XV LO jest ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz klasy wstępnej. 14 października b.r. w obecności Dyrekcji i Nauczycieli Szkoły, a także zaproszonych rodziców uczniowie zostali włączeni do grona społeczności szkolnej. Wszyscy zgromadzeni byli również świadkami przekazania władzy nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego.
Bardzo dziękujemy p. Magdalenie Żaboklickiej za opiekę, koordynowanie, wspieranie działań SU oraz Patrycji Jost z klasy 3s za zaangażowanie i działanie na rzecz dobra Szkoły. Nowej opiekunce SU p. Ewie Drobek, a także przewodniczącej Aleksandrze Jadłowskiej życzymy wytrwałości oraz wielu nowych pomysłów.
1
Zmiany w planie lekcji od 15.10
Żmichowska Śpiewa w Zamku Królewskim
Młodzież z projektu Żmichowska Śpiewa po raz dziewiąty zaśpiewała dla najlepszych nauczycieli w Polsce. 8 października w sali wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie Minister Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka, wręczyła statuetkę Nauczyciela Roku Gabrielowi Wołosewiczowi - nauczycielowi chemii oraz przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie. Uhonorowano również nauczycieli z całej Polski, którzy znaleźli się w 13. prestiżowego konkursu. Warto podkreślić, że konkurs ten nie jest plebiscytem, a laureaci konkursu są wybierani przez Profesorów Polskiej Akademii Nauk.
Młodzież Żmichowskiej pięknie zaprezentowała się przed tym wspaniałym gronem pedagogicznym, promując szkołę na szczeblu ogólnopolskim. Brawo dla maturzystów Poli Skorek, Leny Steciuk oraz Michała Chmielewskiego, którzy wykonali utwory po francusku, polsku oraz angielsku. Michał, zaprezentował się w repertuarze klasycznym na fortepianie. Koncert przygotowała opiekunka projektu prof. Ewa Drobek.
12
Klasa IIC przystępuje do projektu Cyceron warszawski!
Klasa IIC przystępuje do projektu Cyceron warszawski. Od listopada do kwietna młodzież będzie się przygotowywała do debaty angielskiej poprzez cykl warsztatów z komunikacji niewerbalnej i wystąpień publicznych. Poznają również etykę i merytorykę debat. Całość zostanie zakończona turniejem debatanckim.Anna Janaszek-Seydlitz
Biegi przejałowe - Warszawska Olimpiada Młodzieży
W poniedziałek 23 września odbyły się indywidualne biegi przełajowe, które były eliminacjami do finałów Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w sezonie 2024/2025. W kategorii 1500 m dziewcząt rocznik 2008+ Michalina Wróblewska zdobyła 3. miejsce, co zapewniło jej awans do finałów WOM. Nasza szkoła miała 11 reprezentantów i wszyscy ukończyli swoje biegi. Następnie 1 października startowały sztafety 6x1000m.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych biegaczek i biegaczy. Doceniamy wysiłek i emocje włożone w start i związaną z nim rywalizację.
Żmichowska Śpiewa
Powstała kolejna płyta Żmichowska Śpiewa 7 i pół. Żmichowiacy pokazali na tym krążku swoje talenty wokalne oraz instrumentalne. Na płycie znajdują się piosenki po francusku, polsku i angielsku oraz autorski utwór na fortepian, nagrywany w specjalnym studiu nagrań. Już niedługo na fb szkolnym poznacie bliżej sylwetki młodych artystów. A najlepsi nauczyciele w Polsce znowu usłyszą utalentowanych Żmichowiaków podczas koncertu w Zamku Królewskim w Warszawie. Jedną z uczestniczek, Natalię, można obecnie oglądać w programie The Voice of Poland!
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie kolejnej płyty oraz inwestycję w rozwijanie pasji naszych uczniów.
7
REJS ŻAGLOWCEM STS „POGORIA” MORZE ŚRÓDZIEMNE 14-23 LISTOPADA 2025
REJS ŻAGLOWCEM STS „POGORIA”
MORZE ŚRÓDZIEMNE 14-23 LISTOPADA 2025
Rejs ma charakter szkoleniowy (patent żeglarski nie jest wymagany). Młodzież stanowi pracującą załogę statku podzieloną na wachty, które rotacyjnie obsługują statek: nawigacja, praca na ożaglowaniu i olinowaniu, udział w pracach bosmańskich. Trasa rejsu zostanie ustalona przez Armatora w terminie późniejszym, ale rejs na pewno rozpocznie i zakończy się we Włoszech.
Koszt
- rejs i przejazd 4,051,00 PLN
- obowiązkowe NNW i KL ok. 120 PLN
- własne wydatki
dodatkowo pobierana jest kaucja zwrotna 53,00 PLN
- zaliczka 405 ,00 PLN do 16.10.2024
- druga rata 1,823,00 PLN do 07.02.2025
- trzecia rata 1,823,00 PLN do 03.10.2025
Warunki do spełnienia
- umiejętność pływania (karta pływacka lub oświadczenie)
- ukończone w dniu rozpoczęcia rejsu 15 lat
-terminowa wpłata zaliczki
- brak przeciwwskazań zdrowotnych i wychowawczych
UWAGA!
Przed podjęciem decyzji prosimy o zapoznanie się z regulaminem rejsu i zasadami panującymi na statku na stronie STS Pogoria oficjalna strona żaglowca
Zapisy na listę chętnych możliwe tylko przez „formularz Google” do 3 października 2024
Pod Linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXzZOwgXOylb0B07gIv5Q3PrOHvvYgac2VPyR3KnmkVe4rkA/viewform?usp=sf_link
Osoby, które zostaną przyjęte na listę załogi otrzymają informację przez dziennik Librus o numerze konta, na które należy dokonywać wpłat. Pierwszeństwo przy zapisie mają uczniowie obecnych klas III i II a ostateczny skład osobowy zostanie określony po konsultacjach z wychowawcami. Nie decyduje kolejność zgłoszeń. Wszelkie pytania proszę kierować przez Librusa do Anny Janaszek-Seydlitz.