• Aktualności

            • Żmichowska Śpiewa nagrywa nową płytę

            • Twórcza praca w studiu nagrań trwałą cały niedzielny poranek. Efekty już niedługo usłyszycie podczas koncertu na który uczestnicy wraz z organizatorką zapraszają już 12 grudnia o godzinie 12 do szkolnej auli.

            • Obchody 11 listopada w XV LO

            • 10 listopada w naszej szkole miały miejsce obchody Święta Niepodległości Polski. Zgodnie z wieloletnią tradycją przedstawiciele społeczności Żmichowiaków złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Wspólnie śpiewaliśmy też pieśni patriotyczne. 

              Można było oglądać wystawy okolicznościowe. Było odświętnie i uroczyście.

            • Wizyta amerykańskiego dyplomaty w XV LO

            • Przed wylotem na wymianę ze Stanami Zjednoczonymi młodzież biorąca udział w tej przygodzie miała szansę zaznajomić się z kulturą USA uczestnicząc w dwóch wydarzeniach zorganizowanych przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce. Szczególnie spotkanie z dyplomatą amerykańskim zaostrzyło nasz apetyt na wizytę w Waszyngtonie. Dziękujemy za podzielenie się z nami wieloma ciekawostkami związanymi z kulturą i historią Stanów. 

            • Żmichowiacy na Powązkach XV Liceum Ogólnokształcące pamięta

            • Co roku z okazji Dnia Wszystkich Świętych wybrana klasa udaje się na Powązki, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach  patronki - Narcyzy Żmichowskiej oraz założycielki szkoły -  Teodory Męczkowskiej. Wycieczka na Powązki jest swoistą lekcją w terenie, w trakcie której uczniowie i uczennice zapoznają się z życiem i działalnością tych dwóch wybitnych kobiet. Przy okazji otrzymują też praktyczne wskazówki jak znajdować  groby innych zasłużonych osób. 

              W 2022 roku w lekcji na Powązkach uczestniczyła obecna klasa IIC. 

              W tym roku zaś na Powązki wybrała się klasa IA. 

              ,,W piękne poniedziałkowe popołudnie klasa 1A udała się na Cmentarz Powązkowski.

              Zrobiliśmy porządki na grobie patronki szkoły, a Pani Profesor Ratuszyńska przybliżyła nam

              postać tej niezwykłej kobiety. Złożyliśmy również kwiaty na grobie Teodory Męczkowskiej,

              nauczycielki związanej z ruchem feministycznym, wizytatorki szkół żeńskich, nauczycielki w

              Państwowej Szkole Licealnej im. N. Żmichowskiej. Następnie zaopatrzeni w mapę cmentarza szukaliśmy grobów S. Sempołowskiej, A. Piłsudskiej, H. Wiewiórskiej.’’

              Zeszłoroczna wizyta na Powązkach klasy "C"

            • UWAGA !! Olimpiada Języka Francuskiego

            • Osoby, które dokonały zapisu informuję, że etap szkolny OJF odbędzie się we środę 08 listopada w auli szkolnej (parter). Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00, będzie trwać 180 minut, zakończy się o 13.00. Proszę stawić się w auli o godz. 9.30. Proszę o zabranie ze sobą legitymacji szkolnej oraz długopisu (a najlepiej dwóch i najlepiej z czarnym tuszem). Bonne chance à tous ! Justyna Piątek 

          •  Szkolny obóz zimowy narciarsko - snowboardowy ŻmichoSki 2024
            • Szkolny obóz zimowy narciarsko - snowboardowy ŻmichoSki 2024

            • Zapraszamy do zapisów na szkolny obóz zimowy narciarsko - snowboardowy ŻmichoSki 2024 - Czarna Góra. Termin obozu to 26.02 - 1.03.2024.

              Wszelkie informacje znajdziecie w wiadomości i załącznikach na poczcie librusa. W racie pytań piszcie.

              Adam Czuba

            • Żmichowska Śpiewa w Zamku Królewskim

            • 10 października wręczono nagrodę w konkursie Nauczyciel Roku nauczycielowi z Warszawy- Radosławowi Potracowi. Martyna Wojciechowska została uhonorowana nagrodą Przyjaciela Szkoły. Uczniowie z projektu Żmichowska Śpiewa mieli okazję uświetnić tą uroczystość koncertem. Od ośmiu lat gramy dla Najlepszych z Najlepszych w Sali Wielkiej w Zamku Królewskim dla finalistów i laureatów nagrody Nauczyciel Roku. To dla nas ogromny zaszczyt, że w ten wyjątkowy sposób możemy podziękować Nauczycielom za ich pasję i pracę. Już otrzymaliśmy zaproszenie na kolejny rok

            • UWAGA!

            • UWAGA!

              W PONIEDZIAŁEK – 16 PAŹDZIERNIKA – ZE WZGLĘDU NA PRACĘ KOMISJI WYBORCZEJ – W SALACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA PARTERZE NIE BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ PLANOWE LEKCJE.

              SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O ZMIANACH ZOSTAŁY PODANE W POKOJU NAUCZYCIELSKIM ORAZ W GABLOCIE Z INFORMACJAMI DLA UCZNIÓW NA 1. PIĘTRZE.

            • 18 PAŹDZIERNIKA – PROGRAM DNIA

            •  

               

              • 10:00 – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS: 0, 1L, 1S

              UCZNIOWIE W/W KLAS PRZYCHODZĄ NA 9:30 (NIE MA LEKCJI 1. – 2.)

              PO UROCZYSTOŚCI W AULI UCZNIOWIE PRZECHODZĄ NA POCZĘSTUNEK

              Z WYCHOWAWCAMI ORAZ NAUCZYCIELAMI PROWADZĄCYMI 4. LEKCJĘ:

              KLASA 0 – DO SALI 109; KLASA 1L – DO SALI 102; KLASA 1S – DO SALI 103.

               

              • 11:00 – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS: 1A, 1B, 1C, 1E

              UCZNIOWIE W/W KLAS PRZYCHODZĄ NA 10:30 (NIE MA LEKCJI 2. – 3.)

              PO UROCZYSTOŚCI UCZNIOWIE POZOSTAJĄ W AULI NA POCZĘSTUNEK

              Z WYCHOWAWCAMI ORAZ NAUCZYCIELAMI PROWADZĄCYMI 5. LEKCJĘ

               

              • WSZYSTKIE POZOSTAŁE LEKCJE DLA WSZYSTKICH KLAS ODBYWAJĄ SIĘ ZGODNIE Z PLANEM
            • Młodzi Głosują - relacja

            • W wyborach w Polsce głosować możemy od 18 roku życia. A co gdyby było inaczej i licealiści mogli wziąć udział w wyborach parlamentarnych? O tym przekonaliśmy się 10 października w Żmichowskiej biorąc udział w akcji „Młodzi głosują” – symulacji wyborów parlamentarnych, dzięki której osoby w wieku licealnym mogą zobaczyć, jak wygląda głosowanie z komisją wyborczą, okazywaniem dokumentu ze zdjęciem, wypełnianiem karty i urną oraz liczeniem głosów.

              O tym, jak wyglądało głosowanie, mówi jeden z uczniów: „Wszystko było zorganizowane w sposób perfekcyjny. Dostałem dokładne instrukcje, do której sekcji w komisji mam się zgłosić, poproszono o dokument potwierdzający moją tożsamość jako ucznia tej szkoły, dano mi odpowiednią kartę, ja się podpisałem, w odpowiedniej rubryce zaznaczyłem mój głos i wrzuciłem do urny. To było przeżycie, którego nie zapomnę”. Inni, zapytani o to, dlaczego głosują, mówili że ważna jest decyzyjność i wpływ, jaki się ma jako wyborca, a także, że oddanie głosu to zwyczajnie obywatelski obowiązek. 

              Możemy też stwierdzić, że frekwencja wyborcza dopisała – na każdej przerwie, od godziny 9:00 do 14:00 aula pełna była wyborców. Niektórzy z nich nawet pod koniec ostatniej przerwy ścigali się z czasem, aby móc oddać finalne głosy.

              Po zamknięciu lokalu wyborczego o godzinie 14:00 komisja przystąpiła do liczenia głosów. O tym, jak wyglądałby rząd, gdyby decydowali o tym uczniowie Żmichowskiej dowiemy się dzień po wyborach parlamentarnych – 16 października. 

               

              Mikołaj Chmielewski i Lena Nowicka z IIc

               

              GALERIA ZDJĘĆ (kliknij)


               

            • COPIL 2023

            • 15 września 2023 roku, w siedzibie Ambasady Francji w Warszawie, odbyło się coroczne zebranie pilotażowe COPILu. W dwunastej edycji udział wzięło 43 korespondentów z całej Polski.Zebranie zainaugurował Jego Ekscelencja Ambasador Francji w Polsce Pan Etienne de Poncins. Obecny był również Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce Pan Audelin Chappuis, oraz Pan Jean-Luc Schneider, Attaché ds. współpracy uniwersyteckiej i naukowej Instytutu Francuskiego w Polsce. Głównym punktem spotkania była prezentacja na temat nowych programów wsparcia i mobilności oraz Dni Campus France 2024. To dzięki wsparciu przedstawicieli Campus France w Polsce, wielu uczniów naszej szkoły wyjeżdża na studia do Francji. W bieżącym roku szkolnym, studia we Francji rozpoczęło kilkunastu maturzystów 2023, uczniów klasy dwujęzycznej 4S ! 

              Wybrali między innymi nastepujące kierunki i uniwersytety:

              1. Université Paris-Saclay (biologie-chimie-science de la terre)

              2. Université de Bordeaux (sciences et technologies-chimie-accès santé)

              3. Université de Sorbonne (sciences formelles)

              4. Université Claude Bernard Lyon 1 (double licence Physique/Électronique)

              5. Université Sorbonne Nouvelle Paris 3 (licence Cinéma et Audiovisuel)

              6. Université de Lille (licence culture et médias)

              7. Université Paul-Valéry Montpellier 3 (licence Cinéma et Audiovisuel)

              8. IUT de Metz (Génie Mécanique et Productique)

              9. Université Claude Bernard Lyon 1 (licence biosciences et géosciences)

              10. Université de Strasbourg (licence de Chimie)

              11. Université de Sorbonne (sciences de la matière)


              Gratulujemy i życzymy powodzenia !

            • Francuski wieczór

            • Uczestnicy projektu Żmichowska Śpiewa oraz absolwenci mieli okazję zagrać koncert podczas wieczoru francuskiego w Kałuszynie. Wydarzenie, które zgromadziło całą społeczność tej pięknej miejscowości, odbyło się 29 września. Młodych artystów oraz opiekunkę projektu prof. Ewę Drobek zaprosiła absolwentka szkoły, Andżelika Pasek - Gilarska. Uczniowie zaśpiewali pięknie piękne francuskie piosenki, te starsze i te bardziej współczesne. Po koncercie, mieszkańcy Kałuszyna gotowali razem pyszne francuskie dania, na które zostaliśmy zaproszeni. Projekt edukacji kulturowej w Kałuszynie jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Bardzo się cieszymy, że Żmichowiacy mogą w nim uczestniczyć.

            • SOS dla Planety

            • Tegoroczni maturzyści Zosia Perchuć, Oliwia Czuchryta oraz Szymon Czyż pracowali podczas wakacji nad nagraniem programu ekologicznego SOS dla Planety, jako prowadzący.

              SOS dla planety: Co z tym klimatem? - to seria filmów edukacyjnych prowadzonych przez młodzież dla młodzieży na istotne tematy dotyczące zmian klimatycznych. Stworzony został przez Fundację Digital University, która zajmuje się przygotowywaniem dzieci i młodzieży do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości, którymi niewątpliwie są zmiany klimatu we współpracy z Fundacją Globalworth, której motto to angażowanie się w ulepszanie świata.

              Do filmów, które już same w sobie są doskonałym materiałem edukacyjnym dołączamy także: 

              • scenariusze lekcji 

              • karty pracy 

              • e-booki

              • praktyczne materiały na przeprowadzenie młodzieżowych debat szkolnych i klasowych 

              • pomysły na lekcje w terenie 

              Taki kompleksowy pakiet materiałów dydaktycznych został opracowany przez ekspertów i ekspertki jako pomoc dla nauczycieli i nauczycielek w ramach realizacji edukacji ekologicznej podczas zajęć wychowawczych, przedmiotów przyrodniczych oraz humanistycznych, zajęć interdyscyplinarnych oraz w ramach dni tematycznych, lekcji poza klasą itp.

            • Olimpiada Języka Angielskiego

            • Prosimy uczniów, którzy chcieliby uczestniczyć w Olimpiadzie Języka Angielskiego o zgłaszanie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 15 października. Poziom zadań olimpijskich to C1. Olimpiada odbędzie się w szkole 20 października od 12:30 do 14:00.