Przed wylotem na wymianę ze Stanami Zjednoczonymi młodzież biorąca udział w tej przygodzie miała szansę zaznajomić się z kulturą USA uczestnicząc w dwóch wydarzeniach zorganizowanych przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce. Szczególnie spotkanie z dyplomatą amerykańskim zaostrzyło nasz apetyt na wizytę w Waszyngtonie. Dziękujemy za podzielenie się z nami wieloma ciekawostkami związanymi z kulturą i historią Stanów.
Aktualności
Archiwum Aktualności
Wizyta amerykańskiego dyplomaty w XV LO
INFORMACJA - PRACA PEDAGOGA SZKOLNEGO 8 I 24 LISTOPADA 2023 r.
Informujemy, że dnia 8 listopada 2023 r. (środa) nie będzie pedagoda szkolnego. Natomiast 24 listopada 2023 r. (piątek) pedagog szkolny będzie między 8:00-15:00.
Żmichowiacy na Powązkach XV Liceum Ogólnokształcące pamięta
Co roku z okazji Dnia Wszystkich Świętych wybrana klasa udaje się na Powązki, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach patronki - Narcyzy Żmichowskiej oraz założycielki szkoły - Teodory Męczkowskiej. Wycieczka na Powązki jest swoistą lekcją w terenie, w trakcie której uczniowie i uczennice zapoznają się z życiem i działalnością tych dwóch wybitnych kobiet. Przy okazji otrzymują też praktyczne wskazówki jak znajdować groby innych zasłużonych osób.
W 2022 roku w lekcji na Powązkach uczestniczyła obecna klasa IIC.
W tym roku zaś na Powązki wybrała się klasa IA.
,,W piękne poniedziałkowe popołudnie klasa 1A udała się na Cmentarz Powązkowski.
Zrobiliśmy porządki na grobie patronki szkoły, a Pani Profesor Ratuszyńska przybliżyła nam
postać tej niezwykłej kobiety. Złożyliśmy również kwiaty na grobie Teodory Męczkowskiej,
nauczycielki związanej z ruchem feministycznym, wizytatorki szkół żeńskich, nauczycielki w
Państwowej Szkole Licealnej im. N. Żmichowskiej. Następnie zaopatrzeni w mapę cmentarza szukaliśmy grobów S. Sempołowskiej, A. Piłsudskiej, H. Wiewiórskiej.’’
Zeszłoroczna wizyta na Powązkach klasy "C"
UWAGA !! Olimpiada Języka Francuskiego
Osoby, które dokonały zapisu informuję, że etap szkolny OJF odbędzie się we środę 08 listopada w auli szkolnej (parter). Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00, będzie trwać 180 minut, zakończy się o 13.00. Proszę stawić się w auli o godz. 9.30. Proszę o zabranie ze sobą legitymacji szkolnej oraz długopisu (a najlepiej dwóch i najlepiej z czarnym tuszem). Bonne chance à tous ! Justyna Piątek
2 listopada 2023 r. sekretariat nie obsługuje interesantów
Przypominamy, że 2 listopada 2023 r. sekretariat nie obsługuje interesantów
Szkolny obóz zimowy narciarsko - snowboardowy ŻmichoSki 2024
Zapraszamy do zapisów na szkolny obóz zimowy narciarsko - snowboardowy ŻmichoSki 2024 - Czarna Góra. Termin obozu to 26.02 - 1.03.2024.
Wszelkie informacje znajdziecie w wiadomości i załącznikach na poczcie librusa. W racie pytań piszcie.
Adam Czuba
Uroczyste ślubowanie klas pierwszych
18 października b.r. w XV LO odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
6
Żmichowska Śpiewa w Zamku Królewskim
10 października wręczono nagrodę w konkursie Nauczyciel Roku nauczycielowi z Warszawy- Radosławowi Potracowi. Martyna Wojciechowska została uhonorowana nagrodą Przyjaciela Szkoły. Uczniowie z projektu Żmichowska Śpiewa mieli okazję uświetnić tą uroczystość koncertem. Od ośmiu lat gramy dla Najlepszych z Najlepszych w Sali Wielkiej w Zamku Królewskim dla finalistów i laureatów nagrody Nauczyciel Roku. To dla nas ogromny zaszczyt, że w ten wyjątkowy sposób możemy podziękować Nauczycielom za ich pasję i pracę. Już otrzymaliśmy zaproszenie na kolejny rok
4
Wyniki szkolnych wyborów i szkolnego referendum
UWAGA!
UWAGA!
W PONIEDZIAŁEK – 16 PAŹDZIERNIKA – ZE WZGLĘDU NA PRACĘ KOMISJI WYBORCZEJ – W SALACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA PARTERZE NIE BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ PLANOWE LEKCJE.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O ZMIANACH ZOSTAŁY PODANE W POKOJU NAUCZYCIELSKIM ORAZ W GABLOCIE Z INFORMACJAMI DLA UCZNIÓW NA 1. PIĘTRZE.
18 PAŹDZIERNIKA – PROGRAM DNIA
- 10:00 – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS: 0, 1L, 1S
UCZNIOWIE W/W KLAS PRZYCHODZĄ NA 9:30 (NIE MA LEKCJI 1. – 2.)
PO UROCZYSTOŚCI W AULI UCZNIOWIE PRZECHODZĄ NA POCZĘSTUNEK
Z WYCHOWAWCAMI ORAZ NAUCZYCIELAMI PROWADZĄCYMI 4. LEKCJĘ:
KLASA 0 – DO SALI 109; KLASA 1L – DO SALI 102; KLASA 1S – DO SALI 103.
- 11:00 – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS: 1A, 1B, 1C, 1E
UCZNIOWIE W/W KLAS PRZYCHODZĄ NA 10:30 (NIE MA LEKCJI 2. – 3.)
PO UROCZYSTOŚCI UCZNIOWIE POZOSTAJĄ W AULI NA POCZĘSTUNEK
Z WYCHOWAWCAMI ORAZ NAUCZYCIELAMI PROWADZĄCYMI 5. LEKCJĘ
- WSZYSTKIE POZOSTAŁE LEKCJE DLA WSZYSTKICH KLAS ODBYWAJĄ SIĘ ZGODNIE Z PLANEM
Młodzi Głosują - relacja
W wyborach w Polsce głosować możemy od 18 roku życia. A co gdyby było inaczej i licealiści mogli wziąć udział w wyborach parlamentarnych? O tym przekonaliśmy się 10 października w Żmichowskiej biorąc udział w akcji „Młodzi głosują” – symulacji wyborów parlamentarnych, dzięki której osoby w wieku licealnym mogą zobaczyć, jak wygląda głosowanie z komisją wyborczą, okazywaniem dokumentu ze zdjęciem, wypełnianiem karty i urną oraz liczeniem głosów.
O tym, jak wyglądało głosowanie, mówi jeden z uczniów: „Wszystko było zorganizowane w sposób perfekcyjny. Dostałem dokładne instrukcje, do której sekcji w komisji mam się zgłosić, poproszono o dokument potwierdzający moją tożsamość jako ucznia tej szkoły, dano mi odpowiednią kartę, ja się podpisałem, w odpowiedniej rubryce zaznaczyłem mój głos i wrzuciłem do urny. To było przeżycie, którego nie zapomnę”. Inni, zapytani o to, dlaczego głosują, mówili że ważna jest decyzyjność i wpływ, jaki się ma jako wyborca, a także, że oddanie głosu to zwyczajnie obywatelski obowiązek.
Możemy też stwierdzić, że frekwencja wyborcza dopisała – na każdej przerwie, od godziny 9:00 do 14:00 aula pełna była wyborców. Niektórzy z nich nawet pod koniec ostatniej przerwy ścigali się z czasem, aby móc oddać finalne głosy.
Po zamknięciu lokalu wyborczego o godzinie 14:00 komisja przystąpiła do liczenia głosów. O tym, jak wyglądałby rząd, gdyby decydowali o tym uczniowie Żmichowskiej dowiemy się dzień po wyborach parlamentarnych – 16 października.
Mikołaj Chmielewski i Lena Nowicka z IIc
COPIL 2023
15 września 2023 roku, w siedzibie Ambasady Francji w Warszawie, odbyło się coroczne zebranie pilotażowe COPILu. W dwunastej edycji udział wzięło 43 korespondentów z całej Polski.Zebranie zainaugurował Jego Ekscelencja Ambasador Francji w Polsce Pan Etienne de Poncins. Obecny był również Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce Pan Audelin Chappuis, oraz Pan Jean-Luc Schneider, Attaché ds. współpracy uniwersyteckiej i naukowej Instytutu Francuskiego w Polsce. Głównym punktem spotkania była prezentacja na temat nowych programów wsparcia i mobilności oraz Dni Campus France 2024. To dzięki wsparciu przedstawicieli Campus France w Polsce, wielu uczniów naszej szkoły wyjeżdża na studia do Francji. W bieżącym roku szkolnym, studia we Francji rozpoczęło kilkunastu maturzystów 2023, uczniów klasy dwujęzycznej 4S !
Wybrali między innymi nastepujące kierunki i uniwersytety:
1. Université Paris-Saclay (biologie-chimie-science de la terre)
2. Université de Bordeaux (sciences et technologies-chimie-accès santé)
3. Université de Sorbonne (sciences formelles)
4. Université Claude Bernard Lyon 1 (double licence Physique/Électronique)
5. Université Sorbonne Nouvelle Paris 3 (licence Cinéma et Audiovisuel)
6. Université de Lille (licence culture et médias)
7. Université Paul-Valéry Montpellier 3 (licence Cinéma et Audiovisuel)
8. IUT de Metz (Génie Mécanique et Productique)
9. Université Claude Bernard Lyon 1 (licence biosciences et géosciences)
10. Université de Strasbourg (licence de Chimie)
11. Université de Sorbonne (sciences de la matière)
Gratulujemy i życzymy powodzenia !
Francuski wieczór
Uczestnicy projektu Żmichowska Śpiewa oraz absolwenci mieli okazję zagrać koncert podczas wieczoru francuskiego w Kałuszynie. Wydarzenie, które zgromadziło całą społeczność tej pięknej miejscowości, odbyło się 29 września. Młodych artystów oraz opiekunkę projektu prof. Ewę Drobek zaprosiła absolwentka szkoły, Andżelika Pasek - Gilarska. Uczniowie zaśpiewali pięknie piękne francuskie piosenki, te starsze i te bardziej współczesne. Po koncercie, mieszkańcy Kałuszyna gotowali razem pyszne francuskie dania, na które zostaliśmy zaproszeni. Projekt edukacji kulturowej w Kałuszynie jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Bardzo się cieszymy, że Żmichowiacy mogą w nim uczestniczyć.
8
SOS dla Planety
Tegoroczni maturzyści Zosia Perchuć, Oliwia Czuchryta oraz Szymon Czyż pracowali podczas wakacji nad nagraniem programu ekologicznego SOS dla Planety, jako prowadzący.
SOS dla planety: Co z tym klimatem? - to seria filmów edukacyjnych prowadzonych przez młodzież dla młodzieży na istotne tematy dotyczące zmian klimatycznych. Stworzony został przez Fundację Digital University, która zajmuje się przygotowywaniem dzieci i młodzieży do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości, którymi niewątpliwie są zmiany klimatu we współpracy z Fundacją Globalworth, której motto to angażowanie się w ulepszanie świata.
Do filmów, które już same w sobie są doskonałym materiałem edukacyjnym dołączamy także:
• scenariusze lekcji
• karty pracy
• e-booki
• praktyczne materiały na przeprowadzenie młodzieżowych debat szkolnych i klasowych
• pomysły na lekcje w terenie
Taki kompleksowy pakiet materiałów dydaktycznych został opracowany przez ekspertów i ekspertki jako pomoc dla nauczycieli i nauczycielek w ramach realizacji edukacji ekologicznej podczas zajęć wychowawczych, przedmiotów przyrodniczych oraz humanistycznych, zajęć interdyscyplinarnych oraz w ramach dni tematycznych, lekcji poza klasą itp.
Zmiany w planie lekcji od 9.10 b.r.
Projekt Młodzi Głosują
Olimpiada Języka Angielskiego
Prosimy uczniów, którzy chcieliby uczestniczyć w Olimpiadzie Języka Angielskiego o zgłaszanie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 15 października. Poziom zadań olimpijskich to C1. Olimpiada odbędzie się w szkole 20 października od 12:30 do 14:00.
Podsumowanie obozu integracyjnego
Obóz integracyjny pozwolił nam nawiązać wiele nowych znajomości i lepiej poznać koleżanki i kolegów w trakcie różnorodnych zajęć. Było: łucznictwo, kajaki, majsterka, (na której o dziwo nikt nie stracił palców), rowery, łódki i wiele innych. Zajęcia prowadzone były przez miłą, profesjonalną i wesołą kadrę instruktorską (pozdrawiamy Pana Olafa). Pokoje były wygodne ale *** nie dajemy. Ośrodek położony jest nad pięknym jeziorem z malowniczymi wyspami, a całość otaczają lasy. Karmili nas do syta, lecz nie umywało się to do babcinych obiadków. U niektórych, notoryczny brak zasięgu powodował telepanie przechodzące w rozpacz. Korytarze po ciszy nocnej były bardziej strzeżone niż granice Korei Północnej. Chętnie powtórzylibyśmy taki wyjazd raz jeszcze.
Franek i Radek z IE
Ważne ogłoszenie szkolnego (nie)chóru!